Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Son günlerde sık sık adı duyulan tüp mide ameliyatı midenin fazlalık olan kısmının alınarak daha az yiyeceklerle doyumun sağlanmaya çalışılmasıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?
Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Editör

Son günlerde sık sık adı duyulan tüp mide ameliyatı midenin fazlalık olan kısmının alınarak daha az yiyeceklerle doyumun sağlanmaya çalışılmasıdır. Tüp mide ameliyatından gerekli olan bir kilo sınırı vardır. Eğer kişi aşırı kilolu değilse ya da yeterli kiloda olmayarak tüp mide ameliyatını yaptırmak isterse bu ameliyat sonucunda doğacak tüm yükümlülüklerden kendisi sorumludur. Ameliyat yapılmadan önce kişinin bütün vücut fonksiyonlarının normal bir şekilde çalışır olması şartı vardır. Kişinin vücudunda herhangi bir akut ya da kronik hasta varsa ameliyata girmesi risk oluşturacaktır. Özellikle kronik kalp ve damar hastalarında bu ameliyatın gerçekleştirilmesi kesinlikle yasaktır. Midenin küçültülmesi sonrasında yaşanan vücut işleyişindeki değişim sağlam bir kalp tarafından bile kontrol altında sağlanırken sorun yaşanan kalpte bu ameliyatın getirdiği değişiklikler çeşitli olumsuzluklarla karşılanabilir. Eğer hasta gerekli testler yapılmadan ameliyata alınırsa doğacak her sorunda sorumlu kişi doktor olmaktadır. Bu ameliyatın riski ameliyat esnasında değil, ameliyat sonrasında ortaya çıkar. Yani ameliyat oldukça basittir. Ama sonrasında vücudun fazlaca besine alışmış olan organları standart çalışmaları kadar devam edemeyecektir. İşte bu noktada kalp ve damar sağlıklıysa bu durum vücut çok yorulmadan atlatılacaktır. Ama kalp ve damar hastaları bu esnada çok fazla yorulan kalp yüzünden çeşitli sorunlar yaşayabilir, hatta ölüme kadar giden sonuçlarla karşı karşıya kalabilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Zayıflamak isteyen insanların en büyük hayali olan mide ameliyatları kesinlikle sağlıklı bir ortamda ve uzman ellerce yapılmalıdır. Bu ameliyat esnasında midenin büyüyen kısmı kesilir ve hatta beklide midenin normalinden de küçük olmasına karar verilir. Doktor ameliyat öncesi yapmış olduğu tetkikler ile midenin yüzde kaçlık bir kısmında küçülmeye gideceklerini size belirtecektir. Doktorun bu belirtmiş olduğu oran vücudunuzun kaldırabileceği orandır. Tüp mide ameliyatı yapılırken alınan mide oranı ameliyat öncesi yapılan testler, vermek istediğiniz kilo, vücut kütle ağırlığınız gibi tüm seçenekler göz önünde bulundurularak karar verilir. Yani bu noktada hastanın istediği oran kesinlikle temel alınmayacaktır. Ameliyat esnasında mide genişleyen kısmından kesilerek fazla kısım dışarı çıkarılır. Sonrasında midenin yeniden ihtiyaca göre şekillenmesi için kalan mide kısmı yeterli oranda birleştirilerek ameliyat tamamlanır. Ameliyat sonrasında yiyebileceğiniz yemek miktarından yiyecek cinsine kadar her şey bir süre doktor kontrolünde gerçekleştirilir. Mide ameliyatları sonrasında mideyi yoran yiyecekleri tüketmek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunun yanında proteinin de vermiş olduğu fazla çalışma ve asit üretme ihtiyacı mide tarafından karşılanamayacağından protein alımı da doktorun öngördüğü şekilde gerçekleştirilmelidir. Hem kilo vermek hem de iyileşme sürecini hızlandırmak isteyen kişiler ameliyat sonrasında 1 2 yıl civarında mideyi yormayacak sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye özen göstermelidir.

Tüp Mide Ameliyatında Risk Grupları

Tüp mide ameliyatı yapılamayacak ya da yapılması sakıncalı olan kişiler genellenecek olursa:

  • Madde bağımlıları, alkol, uyuşturucu ya da herhangi bir keyif verici madde kullanan kişilere mide ameliyatı uygulanamaz.
  • 65 yaş üstü hastalarda vücudun fonksiyonel yavaşlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer hastanın hayati tehlikesi yoksa bu ameliyat kesinlikle önerilmeyecektir. Hayati tehlike varsa olabildiğince az bir oranla kişiye ameliyat gerçekleştirilir.
  • Ağır psikolojik bunalım içerisinde olan kişilere tüp mide ameliyatı uygulanmaz. Psikolojik olarak normalleşme sürecinden sonra ameliyata başvurulabilir.
  • Akıl sağlığı yerinde olmayan kişilere bu ameliyatın uygulanması uygun görülmemektedir. Kişi durumun farkına varamayacağı için sonrasında ya da öncesinde yaşanan sorunları bilerek ortaya çıkarması ya da kendine dikkat edemeyerek hayati tehlike yaşayabilir.

Detaylı bilgi için : http://www.drerolvural.com/tup-mide-ameliyati-nasil-yapilir/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Prens Harry ve Meghan'ın Evlilik Tarihi Belli Oldu
Prens Harry ve Meghan'ın Evlilik Tarihi Belli Oldu
Bayhan Çalışmalara Başladı! Popstar Geri Dönüyor
Bayhan Çalışmalara Başladı! Popstar Geri Dönüyor