Erdoğan'dan Barzani'ye Sert Uyarı!

Erdoğan'dan Barzani'ye Sert Uyarı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran dönüşü uçakta önemli mesajlar verdi:

Erdoğan'dan Barzani'ye Sert Uyarı!
Erdoğan'dan Barzani'ye Sert Uyarı! Editör

(IKBY referandumu) Ne yaptıklarının farkında değiller. Barzani bu sevdadan vazgeçecek (İdlib'deki çatışmasızlık bölgesi) Dışarıda Rusya, içeride biz güvence altına alacağız (İstifası istenen başkanlar) Partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'a yaptığı ziyaretin ardından uçakta gazetecilerle sohbet etti. Barzani'yi bir kez daha uyaran Erdoğan iç politikaya ilişkinse sert mesajlar verdi:

İHRACI DENEMEK İSTEMİYORUZ: Bizim siyasi partimiz, aynı zamanda bir davadır. Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir.

Zaten istifa eden de, partiden istifa amacıyla değil, bulunduğu makamı boşaltmak için o tür bir adım atar. Partinin üst yönetimi, gerektiğinde istifasını istemeden görevden alabilir.

Belediyelerdeki durum tabii ki farklı. Onun iki yöntemi vardır: Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan dolayı yapılabilir. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz.

PARTİNİN ŞEREFİ HERKESİN ŞEREFİNİN ÖNÜNDE: Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor? Kaldı ki istifa ya da görevden ayrılma, bu davada bir sorun olarak görülmemelidir.

Nitekim birçok arkadaşımız daha önce birçok görevlerini bırakmışlar, sonra başka görevler almışlardır. Ama dava olarak görmez de, hasbi değil hesabi davranırsan; 'Benim şanım var şerefim var' dersen, kusura bakma ama partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir.

REFERANDUM SARHOŞLUĞU İÇİNDELER: Bu referandumun sarhoşluğu içerisinde olan IKBY, ne yaptığının, nasıl adım attığının farkında değil. Bu adamın attığı adım, aslında Kürtlerin geleceğini kurtarmaya yönelik bir adım değildir.

Tamamen hesabi bir adımdır. "16 yaşındayken ben bu hesabın peşindeydim. Şimdi işi bitirdim. Şimdi huzurla gidebilirim' diyebilecek kadar devlet yönetiminden uzak biridir kendisi. Ama öyle rastgele ben yaptım oldu mantığı ile bu iş yürümez.

Biz İran ve Türkiye olarak Irak merkezi yönetimiyle de koordineli olarak bu ilişkileri yürüteceğiz. Burada, netice olayını asla onun lehine sonuçlanmasını düşünemeyiz, kabullenemeyiz.

BARZANİ VE AVANESİ...: O referanduma kapıyı açanlar, olacakların bedelini de elbette ödemek durumunda kalacaklardır. O fotoğrafta onunla beraber poz verenlerin hiçbiri Katalonya'yla ilgili herhangi bir açıklama yapmadılar. Ama Kuzey Irak olunca var.

Orda Müslümanlar olduğu için böyle bir adımı atmaya kalkabiliyorlar. Netice, Barzani ve avanesi bu işten vazgeçecekler. Hani meşhur bir söz vardır ya: Makaram sarı bağlar kız söyler gelin oynar...

Bunların hali bu. Çekilecek bu işten. Referandumu iptal edecek. Başka çaresi yok. Aksi halde, belli bir takvim içerisinde adımları atmak durumunda kalacağız.

İDLİB'İN GÜVENLİĞİ: (Suriye'yi de içine alan stratejik işbirliği olabilir mi?) Rusya Devlet Başkanı Putin Türkiye'deydi. Üçlü mekanizmayı nasıl çalıştıracağımızı görüştük. Bu konuda yol haritamız var.

Çatışmasızlık bölgesinin sınırları konusunda, içeride ve dışarıda, görev paylaşımı yapıldı. Dışarıyı Rusya, içeriyi Türkiye güvence altına alacak. Böylece oradaki insanların huzurunu temin için adımlar atılacak.

Cerablus'ta Rai'de bunu nasıl başardıysak, oraya 100 bin insan geri döndüyse, aynı adımlar İdlib'de de atılacak. TSK İdlib sınırları içinde, Rusya Silahlı Kuvvetleri sınırların dışında görev yapacak.

KERKÜK'TE KÜRTLERİN BİR HUKUKU YOK: Kerkük çok hassas. IKBY 'burası benim havası' oluşturmak istedi. Hâlbuki oralar özellikli bölgelerdir. Orada hiç kimse, 'Burası benimdir' havasına giremez.

Orada bir defa Türkmenler var, tarihine baktığımızda burada Türkmenlerin geçmişe yönelik çok ciddi sahiplenme hakkı var. Kürtlerin orada hiçbir hukuku yok. Onlar aslında şu anda orada işgalci konumundalar.

Ellerinde güç var, o gücü kullanarak Kerkük'e hep girme gayreti içinde oldular. Ama şu anda merkezi yönetim Kerkük'e yönelik gerekli adımları atacak. Biz gerektiğinde de Kerkük için de Musul için de adım atacağız. Oralarda yaşayanların, oraların gerçek sahiplerinin yanında olacağız.

VANALARI KAPATMA ÇIKIŞI: PUTİN LATİFE YAPMIŞTIR...

Petrol fiyatlarının yükselmesi, Rusya için daha iyi olur. Sayın Putin yükselmesini istemiyor mu petrol fiyatlarının? O latife yapmıştır. (Gülüşmeler). Bölgede onun (vana kapatmanın) kararı verilecekse, onu bizler vereceğiz. Türkiye, İran ve Irak merkezi yönetimi bu kararı verir...

SINIR TAŞINMA İDDİASI: BAŞKALARININ TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK

(Terörle mücadele için Bağdat yönetimi ile görüşülüp Irak sınırımızın yeniden düzenlenme ihtimali var mı?) Biz şu anda mevcut sınırların korunması gayreti içindeyiz. Bizim başkalarının toprağında gözümüz yoktur. Biz bu ülkelerin toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Kim nerede oturuyorsa, orada huzur içinde yaşasın istiyoruz.

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin'den Çok Konuşulacak Simge Sağın Göndermesi
Selin'den Çok Konuşulacak Simge Sağın Göndermesi
Meydan Okudu: Kanıtlanırsa Ülkeyi Terk Ederim
Meydan Okudu: Kanıtlanırsa Ülkeyi Terk Ederim