KKTC'den çok sert tepki: BM, maskaralık haline getirdi!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakerelerinde federasyonu hedefleyen sürecin çöktüğünü belirterek, "Federasyonda ısrar etmek Kıbrıs Türk halkına hakarettir, halkla alay etmektir. Görüş babam görüş. 500 yıl müzakere edin, bir şey olmaz. Federasyon yaratmak mümkün değil. Hayal görmeyin, beklenti yaratmayın, çünkü halk belirsizlikten bunaldı. BM, sağladığı zeminle müzakereleri maskaralık haline getirdi." dedi.

KKTC'den çok sert tepki: BM, maskaralık haline getirdi!
KKTC'den çok sert tepki: BM, maskaralık haline getirdi! Editör

Ertuğruloğlu, Bakanlıktaki basın toplantısında, Kıbrıs Türk halkına  yıllardır yaşatılan belirsizliğin ortadan kaldırılması için siyaset yaptıklarını  söyledi.

Bakan Ertuğruloğlu, bir süredir Kıbrıs konusunda sürdürülen görüşmelerin  bir neticeye varamaması halinde, Kıbrıs Türk halkının önünde ne gibi seçenekler  olduğu konusunu gündeme taşıdığını ifade etti.
 
"Bugün aylar öncesinde sıraladığı seçenekler arasında yer alan 'özerk  cumhuriyet' konusunun, sanki ilk defa dile getirilmiş ve tek bir seçenek olarak  ortaya atılmış gibi çarpıtıldığını" kaydeden Ertuğruloğlu, "Bizleri yıpratma  amacıyla bir kampanya sürdürülüyor." diye konuştu.
 
"Rumlarla yeni ortaklık Kıbrıs Türk halkının tek seçeneği değil"
 
Rumlarla yeni bir ortaklığın Kıbrıs Türk halkının tek seçeneği  olmadığını her zaman dile getirdiğine değinen Ertuğruloğlu, şunları söyledi:
 
"Benim tercihim KKTC'nin tanınmasıdır. Gerek KKTC'de gerekse yabancı  ülkelerde bu konuyu her gündeme getirdiğimde bunun yanlış algılanmaması  gerektiğini, bu söylediklerimin hükümetin bir çalışması sonucu ortaya çıkan  değerlendirmeler olmadığını, bunların tamamen benim kişisel görüşüm olduğunu hep  söyledim. 

Bugün gündeme getirilen eleştirilerden bir tanesi, kendi kişisel  görüşlerimi sanki Kıbrıs Türk halkını bağlayıcıymış gibi satmaya çalıştığım  yönünde görüşler var. Tümüyle reddederim. Kıbrıs Türk halkının ne tercih  yapacağı, günü gelince tahmin ederim bir referandumla ortaya zaten çıkacaktır."
 
Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, "Rumlarla sürdürülen müzakere süreçleri  sonunda asla ve asla Kıbrıs Türkü'nü eşit kurucu ortak yapacak bir anlaşma  sağlanmasının mümkün olmadığını", Rum tarafının dünya tarafından zaten sözde  "Kıbrıs Cumhuriyeti" olarak tanındığını söyledi. Ertuğruloğlu, bu tanımanın  dünyada devam ettiği sürece Rum tarafının Türkiye'yi "işgalci ülke" ifadeleriyle  suçlamayı sürdüreceğini dile getirdi.
 
KKTC'deki Rum ve Maronitlere yapılan yardımlar
 
Ertuğruloğlu, 1 Ekim'den itibaren Rum ve Maronitlere güneyden BM  konvoylarıyla gönderilen yardımlardan vergi alınması konusuna da değinerek, New  York'ta 23 Eylül'de BM Genel Sekreterinin Barışı Koruma Faaliyetlerinden Sorumlu  yetkilisiyle yaptıkları görüşmede, Rum ve Maronitler'in KKTC'de özgür şekilde  yaşadığının, hiçbir şekilde mağduriyetlerinin olmadığının, gönderilen yardımlara  ihtiyaçları bulunmadığının aktarıldığını bildirdi.
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, yardımlardan vergi alınmasına  ilişkin "Ayağımıza kurşun sıkıyoruz" ifadelerini de eleştiren Ertuğruloğlu, "Esas  Kıbrıs Türk halkını zora sokan ve belki de telafisi mümkün olamayan hatalar yapan  kendisinden başkası değildir. 

Müzakere sürecinde Kıbrıs Türkü'nün ne kadar risk  altına aldığından haberi yoktur. Çözümcü olacağım diye Kıbrıs Türkü'nü Rum'un  insafına terk edecek noktalara gittiğinin herhalde farkında değildir. Farkındaysa  da yapıyorsa daha da kötü. Bizi ayağımıza kurşun sıkan kararlar almakla suçlayan  Cumhurbaşkanının, aslında Kıbrıs Türkü'nün beynine kurşun sıkan kişinin kendisi  olduğunu bilmesi gerekir." diye konuştu.
 
Rumların sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" kuruluşunu kutladıkları 1  Ekim'de Yunanistan'dan iki F-16  uçağının kalktığını, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın  ise buna ses çıkarmadığını dile getiren Ertuğruloğlu, "KKTC'deki törenlerde Türk  Yıldızları'nın bile tören alanından geçmesini istemeyenlerin, Güney Kıbrıs'taki  F-16'lara sesini çıkarmadığını" savundu.
 
"BM müzakerelere sağladığı zeminle müzakereleri maskaralık haline  getirdi"
 
Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, müzakerelerde federasyon hedefleyen  sürecin çöktüğünü belirterek şunları kaydetti:
 
"Federasyonda ısrar etmek Kıbrıs Türk halkına hakarettir, halkla alay  etmektir. Görüş babam görüş. 500 yıl müzakere edin, bir şey olmaz. Federasyon  yaratmak mümkün değil. Hayal görmeyin, beklenti yaratmayın çünkü halk  belirsizlikten bunaldı. 

BM müzakerelere sağladığı zeminle müzakereleri maskaralık  haline getirdi. Kıbrıs Türkü bulanık değil, net vizyona ihtiyacı var. Kıbrıs  Türkü'nü perişan eden bu belirsizliktir. Bu belirsizliğe, KKTC hükümetlerinin şu  veya bu yanlışları da eklenince insanımız iyice bunaldı. Bu da Rum'un işine  geldi."

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İşte Miss Turkey 2018 güzeli Şevval Şahin
İşte Miss Turkey 2018 güzeli Şevval Şahin
Ünlü oyuncu Melek Baykal hastaneye kaldırıldı
Ünlü oyuncu Melek Baykal hastaneye kaldırıldı