Başbakan Binali Yıldırım konuşuyor

Başbakan Binali Yıldırım konuşuyor

Başbakan Binali Yıldırım, Conrad Otel'de "TRT World Forum"un açılış oturumunda konuşuyor.

Başbakan Binali Yıldırım konuşuyor
Başbakan Binali Yıldırım konuşuyor Editör

Conrad Otel'de "TRT World Forum"un açılış oturumunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Ne yazık ki küresel barış ve istikrar günden güne geri gidiyor. Avrupa'da göçmen ve yabancı düşmanlığı akımının siyaseti etki altına aldığını görüyoruz. Türkiye olarak kapsayıcı ve kucaklayıcı anlayışı sürdürmeliyiz" dedi.

Başbakan Yıldırım, Somali'deki bombalı saldırıya ilişkin, "Bu vahşi terör saldırısında hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu alçak terör hadisesini şiddetle lanetliyorum" şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, forumda yaptığı konuşmada, "Suriye İdlib bölgesinin güvenliğinin sağlanması için biz Rusya ve İran'dan oluşan bir güvenlik çemberi oluşturduk. Halkın demokratik taleplerine saygı gösteren demokratik bir Suriye'nin inşaası için çalışmalara devam edeceğiz.

Irak konusunda da tutumumuz net. Irak'ın toprak bütünlüğüne önem vermektedir. Uluslararası toplumun ikazlarına rağmen meşru olmayan bir referandum gerçekleşmiştir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında şunları kaydetti:

IKBY'nin oldubitti ile değiştirdiği demografik yapının eski halinde döndürülmesi konusunda merkezi hükümetin de gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

Terörü insanlığın baş belasıdır. Terör her yerde ayrım yapmadan lanetlenmelidir, küresel işbirliği ile terörün üzerine gidilmelidir.

Fırat Kalkanı ile 3 bin 600'ün üzerinde DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Bugün hiçbir ülke Türkiye'nin gösterdiği mücadeleyi gösterememektedir.

Terörün gelişmiş ülkelerden gelerek bölgeye geçmelerinin üzerinde önemle durmak gerek. Bu ülkelerde ne eksik, her şey tamam ama orada insanlar Suriye'ye Irak'a gelip terör faaliyeti yapıyor. Farklı dinden insanlar var. İşte insanlığın düşünmesi gereken nokta bu! Nerede yanlış yaptık.

Dolayısıyla hem refah dağılımında hem küresel adalette hem de kakınmışlık seviyesinde uçurum kapanacağına gittikçe büyüdü. Bu da terörün patlaması için uygun bir ortam oluştu.

BMGK'nın 5 biraderi var. Bu 5 birader birilerinden taraf oluyor. Dolayısıyla sorunlar çözülmüyor, sorunların torunlara havalesi devam ediyor. Böyle bir yere varamayız. Onun için Cumhurbaşkanımız ısrarla BMGK değişmeli, reforma tabi tutulmalıdır. Artık şartlar 1948'deki şartlar değildir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bestemsu’dan sevgilisi isyanı: ‘Beni birisiyle el ele görürseniz…’
Bestemsu’dan sevgilisi isyanı: ‘Beni birisiyle el ele görürseniz…’
Burcu Binici: ‘Sakın şehit olma’ dediler
Burcu Binici: ‘Sakın şehit olma’ dediler