Irak ordusu, Türkiye sınırına doğru ilerliyor

Kuzeyde Sincar'ı peşmergeden geri alan ordu birliklerinin yeni hedefi, Ankara ve Bağdat'ın açmayı planladığı Ovaköy sınır kapısı. Duhok'un batısını geçen askerler, Feys Habur'a ulaştı.

Irak ordusu, Türkiye sınırına doğru ilerliyor
Irak ordusu, Türkiye sınırına doğru ilerliyor Editör

Irak'ta tartışmalı bölgeleri kaybeden Mesut Barzani yönetimine, ağır bir darbe daha geliyor. Sincar'ı geçen hafta Pazar günü peşmergeden geri alan ordu birlikleri, kuzeye doğru ilerleyişini sürdürüyor.

Yerel kaynaklar, Irak askerlerinin hedefinin Ankara ve Bağdat'ın açmayı planladığı yeni sınır kapısı olduğunu bildiriyor. Askerler halihazırda Duhok'un batısını geçmiş durumda, Dicle Nehri boyunca ilerleyen birlikler Feys Habur'a ulaştı.

Irak birliklerinin Türkiye sınırına ulaşmasına artık kısa bir mesafe var.

 

Türk ve Irak askerleri, geçtiğimiz haftalarda Habur'da ortak tatbikat yapmıştı.

Sürpriz konuk

Çalkantılı günler geçiren ülkenin dün sürpriz bir konuğu vardı. Suudi Arabistan'da yaptığı açıklamada İran destekli milisler Haşdi Şabi'nin Irak'tan ayrılmasını isteyen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, akşam saatlerinde başkent Bağdat'a indi.

Amerikan hava kuvvetlerine ait bir uçakla Bağdat'a ulaşan Tillerson için yoğun güvenlik önlemi alındı. Associated Press (AP) haber ajansı, Bağdat'ın üstünde uçan helikopterlerin fotoğraflarını servis etti.

Başbakan Haydar el İbadi ile görüşen Tillerson hem Bağdat yönetiminden hem de Erbil'den çatışmaya girmemelerini istedi, tarafların soruna diyalogla yaklaşmasını öne çıkardı.

İbadi Haşdi Şabi'yi savundu

İbadi ise Tillerson'a Haşdi Şabi'nin kalıcı olacağı mesajını verdi: "Haşdi Şabi, Irak'ın resmi devlet kurumlarından biridir. Anayasa devlet dışında hiçbir silahlı gücün bulunmasına izin vermiyor. Haşdi Şabi savaşçılarını bölge ve ülkenin umudu olmaları için teşvik etmeliyiz."

Tillerson'ın Suudi Arabistan'da sarfettiği sözler, dün gün içinde Bağdat'ın tepkisini çekmişti.

Yarın Ankara'da

Haydar el İbadi, yarın Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Ankara ve Bağdat ilişkileri, bağımsızlık referandumunun ardından son yılların en iyi seviyesine yükselmiş durumda.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani ise, akşam saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la telefonda konuştu. Macron da görüşmede taraflara diyalog çağrısı yaptı.

Peşmerge kaçtı

Yaklaşık bir yıl süren mücadelenin ardından tüm önemli kentlerini kanlı terör örgütü IŞİD'den temizleyen Irak'ta, 25 Eylül'deki referandum ülkeyi alt üst etti.

IŞİD'in Musul'u alması üzerine Irak ordusunun bölgeden çekilmesi Kerkük ve diğer kentlerin Barzani kontrolüne geçmesini sağlamıştı. Barzani, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Kerkük'ü referanduma dahil etti.

Uluslararası uyarılara ve Bağdat yönetiminin restine rağmen bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani, üç hafta sonra büyük bir hezimet yaşadı.

Irak ordu birlikleri, Kerkük ve diğer şehirlerden çekilmesi için Barzani'ye verdiği sürenin dolmasıyla harekete geçti. Yaklaşık 24 saatlik bir sürede peşmerge kaçtı, tüm tartışmalı bölgeler yeniden Bağdat yönetiminin kontrolü altına girdi. Kerkük'ün yanında Sincar, Tuzhurmatu ve Hanekin bu noktalardan bazıları.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seda Sular İçin 53 Yıl Hapis Cezası İstendi
Seda Sular İçin 53 Yıl Hapis Cezası İstendi
Hatipoğlu'dan Çok Konuşulacak Laiklik Açıklaması!
Hatipoğlu'dan Çok Konuşulacak Laiklik Açıklaması!