Ticari ilk Optane SSD bellekler piyasaya çıkıyor

Yenilikçi bir bellek teknolojisi üzerine inşa edilen Intel’in Optane SSD ailesi masaüstüne geliyor. Intel Optane 900P serisi biraz daha profesyonellere ve üst seviye oyunculara hitap ediyor.

Ticari ilk Optane SSD bellekler piyasaya çıkıyor
Ticari ilk Optane SSD bellekler piyasaya çıkıyor

Intel ve Micron’un 2 yıl önce üzerinde çalışmaya başladığı devrimsel bellek teknolojisi 3D XPoint, Intel Optane adıyla yılın başlarında kullanıma sunulmuştu. İlk olarak sunucu tarafına gelen teknoloji şimdi de son kullanıcıya yöneldi.

Yeni devrim

NAND belleklerin temel aldığı değişken olmayan bellek teknolojisi üzerine inşa edilen 3D XPoint, NAND belleklere göre teoride 1000 kat daha hızlı ve 1000 kat daha fazla dayanıklı olabiliyor. Ayrıca standart belleklere göre 10 kat daha fazla yoğunluk ve kapasite sunabiliyor. Bu sayede maliyetler düşüyor, gecikme zamanları azalıyor, kapasite ve performans artıyor.

3D XPoint bit satırları ve yazı satırları arasına yerleşen ve bireysel olarak ulaşılabilen hücre yığınlarından oluşuyor. Veri depolama ve geri çağırma için bir anahtar sistemi ile birleştirilen bu yapı, elektronları hapsederek veri depolama yöntemini kullanmıyor. Bunun yerine bellek hücresinin malzemesindeki bir özelliğin değiştirilmesi sayesinde veri depolanabiliyor.

Ayrıca Bkz.Cooler Master yeni işlemci soğutucularını duyurdu

3D XPoint bellekler bu sayede bellek hücreleri daha kısa ve birbirine daha yakın şekilde paketlenebiliyor, daha yüksek yoğunluklara erişebiliyor ve küçük veri paketlerinin işlem görmesi ile daha hızlı ve daha verimli I/O performansı ortaya çıkıyor.

Intel Optane SSD 900P serisi

Son kullanıcıya sunulan ilk Optane bellek olma ünvanına sahip 900P serisi iki modelden oluşuyor. Belirli yüklerde üst seviye NAND belleklere göre 4 kat daha fazla performans sunan Optane bellekler 22 kata kadar da daha uzun ömürlü.

Intel 128Gb 3D XPoint bellek modüllerinden oluşan yeni seride Intel SLL3D kontrolcüsü kullanılmış. Bu sayede okuma hızları 2500MB/s, yazma hızları da 2000MB/s seviyesine çıkıyor. Rastgele erişimde ise 550 000 IOPS performans değeri yakalanıyor. Yazma ömrüne baktığımız zaman ise 280GB kapasite için 5110TB, 480GB kapasite için 8760TB olarak belirlenmiş.

280GB kapasiteli sürücü hem 2.5 inç U.2 hem de eklenti kartı formatında geliyor ve fiyatı 389$. 480GB kapasiteli sürücü sadece eklenti kartı olarak satılacak ve fiyatı 599$. Ürünlerin yanında Star Citizen’deki Sabre Raven gemisi de hediye ediliyor.

Intel Optane SSD için takılacak anakartların da desteklemesi gerekiyor. Yıl başından bu yana pek çok üretici uyumlu anakartlar sağlamaya başlamıştı. Intel Optane SSD serisi daha çok üst seviye oyunculara hitap ediyor. 

 
intel intel optane 900p

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aleyna Tilki'den İlginç Çıkış: Anlatsam Ülke Karışır
Aleyna Tilki'den İlginç Çıkış: Anlatsam Ülke Karışır
55'lik Hülya Avşar Kendine Yine Hayran Bıraktı
55'lik Hülya Avşar Kendine Yine Hayran Bıraktı