Windows 10 Uygulama Geliştirme

Microsoft'un 29 Temmuz 2015 tarihinde lansmanını gerçekleştirdiği Windows 10 ile birlikte uygulama geliştiricilere büyük fırsatlar doğdu. Uygulama...

Windows 10 Uygulama Geliştirme
Windows 10 Uygulama Geliştirme

Microsoft'un 29 Temmuz 2015 tarihinde lansmanını gerçekleştirdiği Windows 10 ile birlikte uygulama geliştiricilere büyük fırsatlar doğdu. Uygulama geliştiricilerinin ellerinden çıkan tek bir uygulama, telefondan masaüstü bilgisayara, tabletten "Internet of Things" adı verilen cihazlara, Xbox, hololens gibi farklı cihaz platformlarda çalışabilecek.

Kişisel veya iş odaklı uygulamalar bundan sonra telefonda da, tablet cihazda da cihazın tüm doğal özelliklerini kullanabilecek. Microsoft ayrıca 2018 yılına kadar dünya genelinde 1 milyar cihazda Windows 10'un yüklü olmasını hedefiyor.

Bu da uygulama geliştiricilerinin ulaşacağı inanılmaz fırsatlar ve uygulamalar için yeni kullanıcılar anlamına geliyor. Windows 10 işletim sistemi farklı cihazlarda ortak tek bir işletim sistemi olarak tasarlandı. Ürün yelpazesine baktığımız zaman telefon, masaüstü bilgisayar, tablet, Xbox oyun konsolu, hololens gibi cihazlarda tek bir işletimi çalışıyor.

Tek bir uygulama bundan sonra Windows 10 üzerinde çalışan mobil telefondan, masaüstü bilgisayara, tabletten, "Internet of Things adını verdiğimiz, üzerinde sensörler bulunduran, "nesnelerin interneti" adı ile Türçemize çevrilen akıllı cihazlara ve hatta oyun konsolu Xbox gibi farklı platformlarda kendisini adapte ederek çalışabilecek.

Buna ek olarak, Windows 10'un lansmanı ile birlikte sunulan Windows 10 Uygulama Mağazası/Windows Store da, Windows tabanlı olan tüm cihazlarda çalışabilen Universal Windows Platform uygulamalarını tek bir çatı altında toplayarak indirmeniz için merkezileştirilmiş bir mağaza olarak açıldı.

Artık yazılım geliştiriciler Windows Store'da uygulamalarını paylaşabilecek ve belirli ücretler karşılığında satabilecek. Windows 10 ile birlikte geliştirilecek tek bir uygulama, telefondan masaüstü bilgisayara, tabletten Xbox veya hololens gibi farklı cihazlarda çalışabilecek.

Tüm bunların yanı sıra Windows 10 ile birlikte gelen yeniliklerin başında Windows Bridge mimarisi geliyor. Bu yapılar sayesinde daha önce yazılmış olan iOS veya Android uygulamanın kodları yeniden yazılmak zorunda kalınmadan çok küçük değişiliklerle Windows 10'a adapte edilebilecek.

Keza modern bir websitesi de cihazın tüm özelliklerini kullanan bir uygulama haline getirilebilecek. Bu sayede uygulama mağazasında yepyeni yüzbinlerce uygulama Windows 10 kullanıcıları ile buluşabilecek ve uygulama geliştiriciler de yepyeni kullanıcılara minimum eforla ulaşabilecek.

Detayları öğrenmek, Windows için nasıl uygulama geliştirileceğine dair bilgi edinmek için Windows Türkiye - Windows Uygulama Geliştirme Yöneticisi İbrahim Kıvanç ile hazırladığımız videolarımızı izleyebilirsiniz. 

windows işletim sistemi uygulama application appstore yazılım program yazılım programları kullanıcı deneyim geliştirme uzman video uzman tv
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Sunucu Ece Vahapoğlu Bebeğini Kaybetti
Ünlü Sunucu Ece Vahapoğlu Bebeğini Kaybetti
Özge Ulusoy, İş Adamı Faruk Çolakoğlu'yla Aşk Yaşıyor
Özge Ulusoy, İş Adamı Faruk Çolakoğlu'yla Aşk Yaşıyor