Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı zirve sona erdi! İşte Suriye kararı

Son Dakika Gündem Haberleri

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı zirve sona erdi! İşte Suriye kararı
Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı zirve sona erdi! İşte Suriye kararı Editör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ve İranCumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı Suriye konulu  üçlü zirve sona erdi. 

Sanatoryum Rus'ta gerçekleştirilen zirve, 2 saat sürdü.

Liderlerin açıklamarından satır başları şöyle:

Putin'in konuşmasından satır başları:

Çatışmaların tamamen durdurulması, çatışmasızlık bölgelerinin istikrar kazanması gibi konularda öncelikli adımlarımızı belirledik.

Öncelikle Suriye içindeki grupların bu konuda görüşebilmeleri için platformun oluşturulmasına karar verildi. İran ve Türkiye'nin Ulusal Suriye diyalog konseyinin toplanması konusunda desteklerini görüyoruz.

Suriye toplumunun bütün kesimlerinin katılabileceği bir toplantının yapılması konusunda dışişleri bakanlarımıza, savunma bakanlıklarımıza ve diğer ilgili makamlara adımların atılması konusunda mutabık kaldık.

Politik partilerin, etnik ve dini grupların katılımının sağlanması, bu kongrede Suriye'de ortak sorunlarının görüşülmesini sağlayacak.

Gelecekteki devlet yapısının, anayasasının nasıl olacağı, yapılacak seçimlerin nasıl gerçekleştirileceğini görüştük. Cenevre süreci de görüşülecek. Suriyeliler Suriye'nin kaderine kendileri karar vermeliler.

Gerek muhalefetin, gerekse mevcut rejimin öncelikleri mutlaka ki önemlidir. Sayın Esad ile görüşmelerimizde politik krizin barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusunu görüştük.

Ruhani'nin konuşmasından satırbaşları:

Her şeyden önce Putin'e, böyle bir zirveye öncülük yaptığı için teşekkür etmek istiyorum. Bu toplantı öyle bir zamanda yapılıyor ki, bu süreç içinde üç ülkenin beraber yaptığı çalışma, Suriye'de barış ve istikrarın oluşması için zemin hazırlamıştır.

Bugünkü toplantı çok açık bir toplantıydı. Üç ülke kendi fikirlerini çok açık bir şekilde beyan ettiler. Burada amaç Ulusal Kongre'nin oluşması.

Bu kongrede bütün aktif partiler, Suriye'ye karşı ve hatta Suriye taraftarı olanlar bu kongrede birleşecekler ve Suriye'nin geleceği için müzakere yapacaklar. Ve bu kongrede yeni anayasa için zemin oluşacak. Ve özgür, adil bir seçim yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Rusya ile yoğun diyaloğumuz devam ediyor. Bugün, değerli dostlarım Sayın Putin ve Sayın Ruhani ile gerçekten kritik görüşmeler yaptık. Suriye'de ateşkesin tesis edilmesiyle ilgili attığımız adımları müzakere ettik.

Bugünkü ortak açıklamamız, işbirliğimizi yansıtan ilk adımdır. Özgür,adil ve şeffaf bir siyasi süreç konusunda mutabıkız.

Ulusal Suriye kongresi için çalışacağız. Bugün gerçekleştirdiğimiz istişarede, Suriye'de güven artırıcı önlemlerin hayata geçirilmesini kararlaştırdık.

Terörist unsurların siyasi çözüm sürecinden dışlanması önceliğimizdir. Terör örgütü ile aynı platformda olmayız.

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cicişler'den Esra Ersoy intihar etti!
Cicişler'den Esra Ersoy intihar etti!
Ece Sükan 3 aydır otelde kalıyor
Ece Sükan 3 aydır otelde kalıyor