Askeriyede o sistem değişti! İşte, askerler için gelen yenilik...

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’in imzasıyla jandarma birliklerine talimat yazısı gönderdi ve İçişleri Bakanlığı tarafından askeriyedeki o sistem değiştirildi. İşte, yayımlanan yeni genelge doğrultusunda askerler için gelen yenilik...

Askeriyede o sistem değişti! İşte, askerler için gelen yenilik...
Askeriyede o sistem değişti! İşte, askerler için gelen yenilik...

İçişleri Bakanlığı askerlerin yemek duası konusuna ilişkin değişikliğe gitti ve Jandarma Genel Komutanlığı'na yazı gönderdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’in imzasıyla jandarma birliklerine gönderilen talimat yazısı doğrultusunda; birlik, karargâh ve kurum amirliklerinde yemek duasında değişikliğe gidildi. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar neticesinde artık kışlalardaki yemek duası değişecek.

Normalde, kışlalardaki yemek duası 'Tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun' şeklinde başlıyordu. Fakat artık değişen yeni sistemle birlikte "Allah'ımıza hamdolsun" şeklinde başlayacak. Jandarma Genel Komutanlığı, askeriyedeki yemek dualarında bundan sonra "Tanrımıza hamdolsun" değil "Allah'ımıza hamdolsun milletimiz var olsun" yönergesini kışlalara gönderdi. Bunun öncesinde uzun zamandır 'Tanrı' kelimesine itirazlar bulunuyordu. 

 

TANRIMIZA HAMDOLSUN YERİNE...

İçişleri Bakanlığı’dan kışlalara gönderilen genelgeye göre askeriyedeki yemek duaları “Tanrımıza hamdolsun” yerine “Allahımıza hamdolsun” diye başlayacak.

Askerin yemek duası değişti

TBMM’YE BAŞVURUDA BULUNULMUŞTU

Uzun zamandır ‘Tanrı’ kelimesine itirazlar vardı.Konuyla ilgili 2016 yılında Mersin’de yaşayan bir yurttaş Meclis Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, yemek duasında geçen ‘Tanrı’ kelimesinin değiştirilmesini istemişti. Komisyon, talebi Milli Savunma Bakanlığı’na sormuştu.

Bakanlık “TSK’da yemek duası uygulamasının yıllardır devam eden yerleşik bir uygulama olduğu değerlendirilmiştir” yanıtı göndermişti. Komisyon, dilekçeyle ilgili başka bir işlem yapmama kararı almıştı.

İlgili resim

TBMM jandarma genel komutanı jandarma askerlik asker genelge İçişleri Bakanı askeriye asker yemek duası GÜNCEL Haberleri

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayhan Gürhan: Annem Gözümün Önünde İntihar Etti
Bayhan Gürhan: Annem Gözümün Önünde İntihar Etti
Ünlü İsim Rihanna Açtı Ağzını Yumdu Gözünü
Ünlü İsim Rihanna Açtı Ağzını Yumdu Gözünü