Bakanlık tutuklanmasını istedi: İstismar sanığı öğretmen beraat etti

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde geçen yıl 13 yaşındaki 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve hakkında 72 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Fen ve Teknoloji öğretmeni, 37 yaşındaki F.Ö., somut kanıt bulunmaması nedeniyle tüm suçlardan beraat etti. Mahkeme, ayrıca, beraat eden sanığa Hazine'den 3 bin 960 lira avukatlık ücreti ödenmesine hükmetti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, beraat

Bakanlık tutuklanmasını istedi: İstismar sanığı öğretmen beraat etti
Bakanlık tutuklanmasını istedi: İstismar sanığı öğretmen beraat etti

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde geçen yıl 13 yaşındaki 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve hakkında 72 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Fen ve Teknoloji öğretmeni, 37 yaşındaki F.Ö., somut kanıt bulunmaması nedeniyle tüm suçlardan beraat etti.

Mahkeme, ayrıca, beraat eden sanığa Hazine'den 3 bin 960 lira avukatlık ücreti ödenmesine hükmetti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, beraat kararının yasalara ve usule aykırı olduğu gerekçesiyle Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'ne itirazda bulundu.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nden avukat Ümit Asye Demir de çocukların cinsel hayal kurabilecek kişiler olmadığını belirterek, "Çocuğun beyanının esas alınması gerekir" dedi.

Lice'de bir okulda Fen ve

Savcı cezalandırılmasını istedi

Davanın geçen Şubat ayında yapılan duruşmasında, esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, mağdurların yargılama aşamasında istikrarlı beyanlarda bulunduğunu ve tanık olarak dinlenen öğretmenlerin ifadelerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, sanık F.Ö.'nün 6 öğrenciye karşı 'Çocuğun cinsel istismarı' suçundan dolayı 27 yıldan 72 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Son duruşmaya

Bakanlık beraat kararına itiraz etti: Yasaya aykırı

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık F.Ö.'nün suçu işlediğini gösterir somut delil bulunmaması nedeniyle beraatine hükmetti. Gözaltında kaldığı süre nedeniyle maddi ve manevi zararını devletten isteyebileceğini sanığa bildiren mahkeme heyeti, 3 bin 960 lira avukatlık ücretinin de Hazine'den alınarak F.Ö.'ye ödenmesine karar verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sanık F.Ö.'nün tüm suçlardan beraat ettirilmesinin yasaya aykırı olduğunu belirterek,

'Çocuğun beyanı esas alınmalı'

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nden Avukat Ümit Asye Demir ise özellikle öğretmenlerin yargılandığı bu tip dosyalarda sanığın öncelikle açığa alınması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Açığa alınmadığı zaman öğretmen çocuklarla temas etmeye devam ediyor. İstismar iddiası doğruysa başka çocuklar da buna devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu dosyada öğretmen başka bir ile gönderiliyor ve orada çocuklara ilişki kurmaya devam ediyor, öğretmenlik yapmaya devam ediyor.

Bunun çok sakıncalı olduğunu düşünüyoruz. Birçok çocuğun istismara yönelik beyanı var. Bir çocuğun beyanına belki itibar edilmeyebilir ama birkaç çocuğun beyanı önemlidir, istismarı güçlendiren bir şeydir. Çocuğun beyanının esas alınması gerekir. Çocuk cinsel eğitimi çok fazla olan veya cinsel hayal kurabilecek biri değildir.

Çocuklar bu konularda genelde iftira atacak düzeyde olmuyor. 6 çocuk, öğretmenin yaklaşımını istismar olarak değerlendiriyor. Çocukların beyanlarının dikkate alınması gerekirken böyle kararlar verilmesini doğru bulmuyoruz. Mahkemelerin hâlâ çocuğun beyanına itibar etmeme konusunda, iftira olabileceği konusunda şüpheleri var.

Taciz boyutunda olan olayların ispatı çok zor olduğu için mahkemelerde hep 'Böyle birşey olmamıştır, çocuk yanlış anlamıştır, cinsel dokunma değildir' yaklaşımı var. Nitelikli bir hal olmadığı sürece mahkemeler bu davranışı istismar olarak değerlendirmiyorlar. Çocuk taraflı değil, sanık taraflı düşünüyorlar. Bunu aştıkları zaman mahkemeler çocuk dostu olarak devam edebilirler."

diyarbakır cinsel istismar cinsel taciz öğretmen

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çeşitli şehirde onlarca baskın düzenlendi kadınlı erkekli hepsi yakalandı!
Çeşitli şehirde onlarca baskın düzenlendi kadınlı erkekli hepsi yakalandı!
Köfte dudak! hadise
Köfte dudak! hadise