Katar'dan Türkiye'ye kritik öneri!

Uluslararası Enerji ve Sürdürülebilir Gelişme Vakfı Başkanı Abdullah Bin Hamad Al-Attiyah, "Qatar Petrol, gaz aramalarında Türkiye ile partner olmaktan mutlu olacaktır" dedi.

Katar'dan Türkiye'ye kritik öneri!
Katar'dan Türkiye'ye kritik öneri!

Katar merkezli Uluslararası Enerji  ve Sürdürülebilir Gelişme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bin Hamad  Al-Attiyah, Katar'ın Akdeniz ve Kıbrıs'ta birçok uluslararası şirketle doğalgaz  aramalarında iş birliği yaptığını belirterek, "Türkiye de Akdeniz'de doğalgaz  aramaları yapıyor ama bu konudaki tecrübesi kısıtlı. Türkiye'nin gaz aradığı  lokasyonlar çok iyi o yüzden gaz keşfedebileceğini düşünüyorum." dedi.

Qatar Petrol'ün, gaz aramalarında Türkiye ile partner olmaktan  mutluluk duyacağını söyleyen Katar merkezli Uluslararası Enerji  ve Sürdürülebilir Gelişme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bin Hamad  Al-Attiyah, "Burası büyük bir bölge ve Türkiye de  burada önemli bir rol oynayabilir." ifadesini kullandı.

Katar'da daha önce Başbakan Yardımcılığı ve Enerji Bakanlığı  görevlerinde de bulunan Attiyah, Türkiye-Katar ilişkileri ve iki ülke arasındaki  potansiyel iş birliklerini AA muhabirine değerlendirdi.

Attiyah,  Türkiye ile Katar'ın çok yakın ilişkileri olduğunu dile  getirerek, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın, 5  Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka  uygulamaları sonrasında Türkiye'nin gösterdiği desteğin hiçbir zaman  unutulmayacağını söyledi.

Attiyah, söz konusu ablukayla bu ülkelerin Körfez Arap Ülkeleri İş  Birliği Konseyi'ne zarar verdiklerini ve bölgedeki yapıyı olumsuz etkilediklerini  ifade etti.

"Bu ablukayla bizim tamamen batacağımızı sandılar." diyen Attiyah,  finansal sistemlerini korumak için önlemler aldıklarını anlattı.

Attiyah, bu ülkelerin, Katar'ın finansal sisteminin ve yerli para  biriminin çökeceğine ilişkin söylentiler yaydığını belirterek, "İnsanların,  parasını ülke dışına çıkarmasını istediler ama biz de önlemler aldık. Bütün  bankalar ve yerli döviz büroları doları Dubai'den alıyordu. Şimdi, Dubai yerine  Hong Kong ve dünyanın başka bölgelerinden getiriyorlar çünkü bize döviz sıkıntısı  yaşatabilirlerdi. Bizim ekonomimiz çok güçlü o yüzden de başarısız oldular." diye  konuştu.

"TÜRKİYE, AKDENİZ'DE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYABİLİR"

Attiyah, Katar'ın Akdeniz ve Kıbrıs'ta ExxonMobil ve bazı uluslararası  şirketlerle doğalgaz aradığına işaret ederek, "Türkiye de Akdeniz'de doğalgaz  aramaları yapıyor ama bu konudaki tecrübesi kısıtlı. Türkiye'nin gaz aradığı  lokasyonlar çok iyi o yüzden gaz keşfedebileceğini düşünüyorum. Qatar Petrol, gaz  aramalarında Türkiye ile partner olmaktan mutlu olacaktır. Burası büyük bir bölge  ve Türkiye de burada önemli bir rol oynayabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Katar'ın önemli müttefiklerinden biri olduğunu vurgulayan  Attiyah, "Bu nedenle Katar'ın ilk önceliği Türkiye. İki ülke arasındaki ticaret  hacmi de oldukça iyi durumda. Katar'a karşı abluka uygulayan bu ülkelere bir daha  hiçbir zaman güvenemeyeceğiz. O yüzden bu ülkelerden herhangi bir ürün  tedariğimiz olmayacak. Türkiye, bizim ticaretimizde en büyük paya sahip oluyor.  Ben, Katar ve Türkiye'nin üçüncü ülkelerde de farklı sektörlerde yatırım  yapabileceğini düşünüyorum." dedi.

Türkiye Ekonomisi Haberleri Türkiye Ekonomisi

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çeşitli şehirde onlarca baskın düzenlendi kadınlı erkekli hepsi yakalandı!
Çeşitli şehirde onlarca baskın düzenlendi kadınlı erkekli hepsi yakalandı!
Köfte dudak! hadise
Köfte dudak! hadise