Rusya Üniversiteleri

Rusya üniversiteleri 2005 yılından sonra yabancı öğrencilere kapısını açmaya başladı. Dünyanın değişik ülkelerinden insanlar Rusya üniversitelerinde okumaya başladı.

Rusya Üniversiteleri
Rusya Üniversiteleri Editör

Rusya üniversiteleri 2005 yılından sonra yabancı öğrencilere kapısını açmaya başladı. Dünyanın değişik ülkelerinden insanlar Rusya üniversitelerinde okumaya başladı. İnsanların Rusya üniversitelerini tercih etmesinin birçok halı sebepleri vardır. Bu sebepleri şu başlıklar altında toplayabiliriz.

1- EKONOMİ: Rusya üniversitelerinde okumak oldukça hesaplıdır. 1500 ile 4500 dolar arasında değişen okul harçları ile kolayca Rusya üniversitelerine kayıt olabilirsiniz.

2-GELİŞMİŞLİK: Rusya bugün dünyanın süper gücü haline geldi. Bugün birçok insan Rusya ülkesinde iş bulmak için kendini geliştirmeye başladı. Rusça artık popüler bir dil haline geldi. Tüm bu gelişmeler insanların Rusya üniversitelerini tercih etmelerine neden oldu.

3-YAŞAM BİÇİMİ: Rusya gelenek görenek olarak birçok noktada ülkemize benzerlik göstermektedir. Yaşam maliyeti göz önüne alındığında Türkiye'den Rusya'ya giden gurbetçi öğrenciler ortama kolayca uyum sağlamaktadır.

4-YÖK DENKLİĞİ: Yurt dışında üniversite okuyanların en büyük sıkıntısı YÖK denkliği meselesidir. YÖK birçok ülkenin diplomasını geçerli kabul etmemektedir. Bu durum kişilerin Türkiye'de iş bulma ve işe yerleşme konusunda ciddi sıkıntılar çekmesine neden olmaktadır. İnsanlar artık yurt dışında üniversite okumak istediklerinde ilk dikkat ettikleri unsur YÖK denkliğidir. Rusya üniversiteleri YÖK denkliği sağlamaktadır. Bu anlamda Rusya üniversitelerinde okuduğunuz bölümü Türkiye'de yapabilirsiniz. Tıpkı Türkiye'de okumuş gibi kabul edilip herhangi bir engelle karşılaşmazsınız.

5-PUANLAMA: Ülkemizde üniversiteye yerleşmek için barajı geçmek yeterli değildir. Mutlaka yüksek puan almalısınız. Barajı geçmek size sadece tercih hakkı vermektedir. Çoğu bölümlere barajı geçmekle yerleşemezsiniz. Bu anlamda Rusya üniversitelerine yerleşmek için barajı geçmeniz yeterlidir. Puanınız barajı geçtiği zaman istediğiniz bölüme yerleşebilirsiniz.

 6-VİZE KOLAYLIĞI: Rusya birçok ülke ile işbirliği içindedir. Bu anlamda Türkiye ile Rusya arasında vize anlaşması yapılmıştır. Bu yüzden vize konusunda sıkıntı çekmeden Rusya'ya gidip üniversite okuyabilirsiniz. Vize kolaylığı dünyanın birçok farklı bölgesinden insanların Rusya'da eğitim almaya başlamıştır.

7-BAŞARI ÇITASI: Rusya üniversitelerinin başarı çıtası oldukça yüksektir. Birçok bilim adamı Rusya üniversitesinden yetişmektedir. Eğitim anlamında kaliteli bir eğitim almak için Rusya üniversitelerini tercih edebilirsiniz. 

Not : Detaylı bilgi için Sky Education / Rusya'da Eğitim danışmanları sizleri bekliyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acun, Serenay Sarıkaya'dan Gözlerini Alamadı!
Acun, Serenay Sarıkaya'dan Gözlerini Alamadı!
Ünlü Şarkıcı Aleyna Tilki, Gözyaşlarına Boğuldu
Ünlü Şarkıcı Aleyna Tilki, Gözyaşlarına Boğuldu