İspanya’da Video Hakem Uygulaması Başlıyor
Advert

İspanya’da Video Hakem Uygulaması Başlıyor

La Liga’da önümüzdeki yıldan itibaren Video Yardım Hakem uygulamasına geçiş yapılacağı duyuruldu.

İspanya’da Video Hakem Uygulaması Başlıyor
İspanya’da Video Hakem Uygulaması Başlıyor Editör

Son dönemlerde futbol sahalarında tartışılan bir uygulama olan video hakem uygulaması İspanya Profesyonel Futbol Ligi Kurulu’nun aldığı kararla gelecek sezondan itibaren La Liga’da da uygulanmaya başlayacak.

LFP (İspanya Profesyonel Futbol Ligi) başkanı Javier Tebas tarafından yapılan açıklamada alt yapı hazırlıklarının sürdüğü ve önümüzdeki sezon La Liga bünyesinde oynanacak tüm maçlarda bu sistemin görülebileceği vurgulandı.

Video Hakem Uygulaması geçtiğimiz sezon Almanya, İtalya, İngiltere ve Portekiz liglerinde yürürlüğe konulmuştu.

Ülkemizde de çevrimdışı olarak test edilmeye başlayan uygulama futbol dünyasını ikiye bölen bir yapıya sahip. Bir kısım bu uygulamanın futbolun doğasına aykırı olduğunu ve oyunu böleceğini düşünürken, diğer bir kısım futbolun da teknolojiden beslenmesi gerektiğini ve bu uygulamanın hakem kararlarının tartışılmasının önüne geçeceğini savunuyor. Türkiye Süper Ligi’nde üç adet maçta bu uygulamaya yer verilmiş ve daha kayıtlar incelenmesi için gönderilmişti. Eğer bu incelemeden olumlu karar çıkarsa önümüzdeki sezon ülkemizde de kullanılacak.

La Liga başkanı Tebas açıklamasında video hakem uygulamasının hayata geçirileceği konusuna vurgu yaptıktan sonra İspanya’da tartışılmaya devam eden Barcelona ve Espanyol gibi Katalan ekiplerinin ligden ayrılacağı konusundaki tartışmalara değindi.

Ligin marka değeri ve yayın gelirleri için bu kulüplerin önemine dikkat çeken Tebas bu söylentilerin azalmasından duydukları memnuniyeti ifade etti. Önümüzdeki yıl La Liga’nın yayın gelirlerinde elde edilmesi planlanan rakamın yurt içinde 2 Milyar 300 Milyon Euro ve yurt dışında da yaklaşık olarak 1 Milyar Euro olduğu açıklayan başkan Tebas, Barcelona kulübünün bu rakamların oluşmasında önemli bir payı olduğuna değindi.

Rakamlar Kontrol Edilmeli

Açıklamalarında son dönemin flaş transferi Neymar konusuna da değinen Tebas, bu şekilde oluşan rakamların UEFA ve FIFA tarafından kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

Paris Saint Germain’in arkasına devlet desteği alarak futboldaki rekabet piyasasını olumsuz etkilediğini söyleyen başkan, bu şekilde yapılan transferlerin fair play kuralları çerçevesinde olmadığını ve böyle giderse futbol kulüplernin bu durumdan zarar göreceğini belirtti. Spor dünyasındaki en son gelişmeleri ve en yüksek oranları youwin mobil ve online bahis sitesi grosbet sitelerinde bulabilir, yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Scarlett Johansson kazancıyla tarihe geçecek
Scarlett Johansson kazancıyla tarihe geçecek
'Metroseksüel değil, bakımlı bir erkeğim'
'Metroseksüel değil, bakımlı bir erkeğim'