Bakan yılmaz müjdeyi verdi 20 bin kişi alınacak

Son dakika güncel haberler

Bakan yılmaz müjdeyi verdi 20 bin kişi alınacak
Bakan yılmaz müjdeyi verdi 20 bin kişi alınacak tugba civik

Bakan Yılmaz'dan  müjde


Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatı doğrultusunda daha  kaliteli bir eğitimi çocuklara sağlamaları gerektiğini vurgulayarak, "Değişmez  hedefimiz; kaliteli bir eğitim ve fırsat eşitliğini herkese eğitimde sağlamamız  lazım. Kaliteli eğitim diyoruz ama ikili eğitimde kaliteli eğitimi verebilmek,  sağlayabilmek mümkün değil. O halde ne yapmak lazım? İkili eğitimi ortadan  kaldırmak lazım." diye konuştu.
"BEN İLKOKULU DA LİSEYİ DE 70 KİŞİLİK SINIFLARDA OKUDUM"

İkili eğitimi ortadan kaldırabilmek için yeni okulların, dersliklerin  yapılması gerektiğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Ben ilkokulu da liseyi de 70 kişilik sınıflarda okudum. Ama şimdi  Cenabı Allah'a hamdolsun tüm Türkiye'de 30'un altında derslik başına düşen  öğrenci sayısına ulaştık. Ancak 58 bin derslik ihtiyacımız var tüm Türkiye'de  ikili eğitimi sonlandırmak için. Başbakanımız bu talimatı verdiğinde 77 bin  derslik ihtiyacımız vardı, şimdi 58 bine düştü. Genelde bu 58 binin de çoğunluğu  30 tane göç alan büyükşehirlerde. Bursa da bunlara dahil. Allah nasip ederse hep  beraber el ele çalışacağız, inşallah 2019'a da bırakmadan bu yıl sonuna kadar,  yeni eğitim-öğretim yılında inşallah devlet-millet iş birliğiyle biz bu ikili  eğitime Bursa'da, tüm Türkiye'de son veririz."

Yılmaz, bir ülke için yapılabilecek en önemli, katma değeri en yüksek  olan yatırımın eğitim yatırımı olduğunu, bu anlayışla ülke genelinde yaklaşık 60  milyar liralık, Bursa'da da 1,5 milyar liraya yaklaşan eğitim yatırımı  gerçekleştirdiklerini bildirdi

"MİLLİ GELİRDE EĞİTİME AYRILAN PAY YÜZDE 6,2"

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin her alanda olduğu gibi, eğitimde de çok  önemli mesafeler katettiğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Bu, eğitime yapılan yatırımlarla mümkündür. İyi bir sağlık, ulaşım  sisteminiz, sanayiniz, ticaret hacminizin olmasının en büyük nedeni, iyi ve  kaliteli bir eğitime sahip olmaktan geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak  herkesin kaliteli bir eğitime ve öğretime eşit şartlar altında erişmesini, çağın  gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve değerleri almasını, girişimci, yenilikçi,  iletişime ve öğrenmeye  açık, öz güvene sahip, sorumluluk sahibi bireyler olarak  yetişmesini istiyoruz. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla büyük ölçüde eğitime  erişimi çözdük. Nitelikli bir eğitim ve herkes için bir eğitime fırsat eşitliğini  değişmez ve daimi bir hedef olarak görüyoruz. Zaten bugün Türkiye'de kaliteli bir  eğitim üzerine tartışma başlamışsa, bu altyapının büyük oranda çözülmüş  olmasından kaynaklanıyor."
Yılmaz, 1 milyonun üzerindeki öğretmenle 18 milyona yaklaşan öğrenciye  eğitim verildiğini hatırlatarak, "Bu eğitime Türkiye'nin merkezi hükümet  bütçesinden yaklaşık yüzde 18'ini ayırıyoruz. 2018'de ayırdığımız 134 milyar 727  milyon lira. Bütçenin yüzde 18'inden daha fazla. Milli gelirin kaçına tekabül  ediyor? Milli gelirde eğitime ayrılan pay yüzde 6,2.  Bu rakamla Türkiye  Avrupa'da milli gelirinden en fazla eğitime kaynak ayıran ülke durumundadır."  dedi.

"YANLIŞ ALGIYI İLERİ SÜRENLER, İDDİA EDENLER VAR"

AK Parti'nin iktidara geldiğinde ortalama eğitim süresinin 5,5 yıl  olduğunu, şimdi ise 8 yıla yükseldiğini belirten Yılmaz, şu değerlendirmelerde  bulundu:
"Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Bir de okul öncesi eğitimi de  yaygınlaştırıyoruz. Allah nasip ederse önümüzdeki yıldan itibaren eğitimin her  kademesinde okullaşma oranının ve ortalama eğitim süresinin arttığını göreceğiz.   15 yaş üzeri okur yazar oranı 2002'de yüzde 85,1 idi. Şimdi 15 yaş ve üzerinin  yüzde 95'i okur yazar. Genel okullaşma oranı 2002'de yüzde 62 iken şimdi yüzde  82'nin üzerine çıktı. Bir de bu sıralarda 'Kızları erken evlendiriyorsunuz.  Dolayısıyla kızlar okuldan alınıyor' diye yanlış algıyı ileri sürenler, iddia  edenler var. Bunun da doğru olmadığını açıkça belirtmek isterim. 2002'de kızlar  için okullaşma oranı yüzde 88 idi. Bugün ilkokullarda yüzde 91, ortaokullarda  yüzde 95. Yine 2002'de kızlar için okullaşma oranı orta öğretimde yüzde 42 iken  bugün yüzde 82. Yüzde 100'den daha fazla

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
İlişki Haritası Sosyal Medyada Olay Oldu
İlişki Haritası Sosyal Medyada Olay Oldu