Ajanslara son dakika olarak geçti almanya'dan çok kritik...

Son dakika güncel haberler

Ajanslara son dakika olarak geçti almanya'dan çok kritik...
Ajanslara son dakika olarak geçti almanya'dan çok kritik... tugba civik

Türkiye ve Almanya yeni sayfa açıyor

Gazetecilerin karşısına çıkan bakanlar, Berlin ve Ankara'nın yeni dönemde ilişkileri geliştirmek için hazır olduğunu teyit etti.
Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, "İki ülke ilişkilerinde sorunları aşmak için taraflar elinden geleni yapmalı" dedi. Gabriel, şöyle devam etti:

"Her konuda hem fikir değiliz ama şunu belirtmekte fayda var. Tüm bu zorlukları aşmayı bir görev biliyoruz ve sorumluluğumuzun da bilincindeyiz. Ve bu konuyla ilgili ciddi bir irademizin olduğunu belirtmek istiyoruz. Değerli meslektaşımla ben, geleceğe yönelik bu gerilimleri aşmak için gereken adımları atmayı ortak bir vazife olarak kabul ediyoruz."

ÇAVUŞOĞLU: GÖRÜŞ AYRILIKLARI DİYALOGLA AŞILABİLİR

Daha önce de kendi memleketi Antalya'da görüşme imkanı bulduklarını hatırlatan Çavuşoğlu, Gabriel ve eşine, kendisini evinde ağırlamasından dolayı teşekkürlerini iletti.

Tarih boyunca hiç karşı karşıya gelmemiş, sorun yaşamamış iki ülkenin dışişleri bakanı olduklarının altını çizen Çavuşoğlu, bazı konularda görüş ayrılıkları olduğunu, sorunlar yaşadıklarını hatta ilişkilerde gerginlikler de olduğunu ancak iki bakan olarak bunun diyalog yoluyla aşılabileceğine inandıklarını söyledi.

Alman ve Türk halklarının, baskı ve tehdide boyun eğmeyen, gururlu milletler olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, ilişkileri karşılıklı anlayış, diyalog ve samimi iş birliği içinde geliştirebileceklerini belirtti.

Bugün Antalya’daki gibi samimi bir ortamda ilişkileri geliştirme yönünde değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Çavuşoğlu, bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki mekanizmaları işletmeye başlatmaları gerektiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, "Karma Ekonomik Komisyonu’nun tekrar yapılabilmesi için ilgili bakanlarımıza tavsiyelerde bulunacağız. İki dışişleri bakanlığı arasında istişare mekanizmaları var. Görüşmemiz gereken birçok konu var. Sadece ikili ilişkiler açısından değil bölgesel konular açısından da çalışma arkadaşlarımızın düzenli bir şekilde bu istişareleri yapmasında fayda var ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için bir taraftan güven artıcı adımlar atmamız lazım, diğer taraftan da somut adımları atmaya devam etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Her konuda hemfikir olmak zorunda olmadıklarını ancak bazen anlaşamadıkları konuları parantez içine alıp yola devam etmekte fayda olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Örneğin bugün Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci konusunda hemfikir olmak zorunda değiliz ama her iki tarafın da yararına olan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi gibi konuları da aşmamız gerekiyor ve müzakerelere yeniden başlamamız sadece iki ülke için değil tüm Türkiye ve AB üyesi ülkeleri için kazan kazan anlayışıyla faydalı olan adımları atabiliriz.

"ALMANYA İLE SADECE NATO MÜTTEFİKİ DEĞİLİZ"
Almanya ile sadece NATO müttefiki değiliz. Bugün DEAŞ'a karşı da yakın iş birliği içindeyiz. Bölgemizle ilgili konularda da tamamen görüş birliği içindeyiz. Suriye, Irak, Yemen, Libya ve diğer konularda Türkiye ile Almanya’nın görüşleri tamamen örtüşüyor. Her ikimiz de bölgenin istikrarı ve güvenliğini istiyoruz. Ayrıca bu sorunların yarattığı göç gibi insani konular var. Bu konuda da Almanya ile bugüne kadar yakın iş birliği içinde olduğumuzu söyleyebilirim ve bu konuda da görece en duyarlı ülkenin Almanya olduğunu vurgulamak isterim"
Bakan Çavuşoğlu, bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduklarını, karşılıklı güvene dayalı, samimi diyalog ve iş birliğini sürdürmek ve ilişkileri tekrar yoluna koyarak daha da ileri noktalara götürmek konusunda samimi olduklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, bir basın mensubunun Almanya'da hükümetin kurulmasıyla ilgili sorusu üzerine, bu sürecin sadece Almanya için değil aynı zamanda Avrupa için önemine dikkat çekerek, "Tüm Avrupa ülkelerinin gözünün Almanya'da olduğunu görüyoruz biz de" diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, ilişkilerin geleceği ve Türkiye'nin PKK ve FETÖ konularında beklentilerinin sorulmasına karşılık, terörle mücadelede Almanya ile iş birliğini özellikle DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı daha da güçlendirmek ge

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
İlişki Haritası Sosyal Medyada Olay Oldu
İlişki Haritası Sosyal Medyada Olay Oldu