Şoke eden sözler! 'Siyasetle uğraştığım için FETÖ'cülerle birlikte oldum'

Son Dakika Gündem Haberleri

Şoke eden sözler! 'Siyasetle uğraştığım için FETÖ'cülerle birlikte oldum'
Şoke eden sözler! 'Siyasetle uğraştığım için FETÖ'cülerle birlikte oldum' Editör
Advert

Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, soruşturma kapsamında  tutuklanan ve örgütle ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda etkin pişmanlık  hükümlerinden faydalanarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan tutuksuz sanık  Taştan ve avukatı Ali Haydar Dereli katıldı.

Duruşmada, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden savunma  yapan Taştan, örgütle ilgili etkin pişmanlık hükümlerince daha önceden verdiği  ifadeleri tekrar ettiğini söyledi.
 
Örgütle 2010 yılında çocuğunun eğitimi dolayısıyla tanıştığını  belirten Taştan, "Kendimi bildim bileli Gümüşhane'deki bütün vakıfları ve  dernekleri tanıyorum. Bu örgüt, etkili ve yetkili insan gördü mü peşini  bırakmıyor. Ben de kurbanları oldum.

Baro başkanı olduğum için tüm derneklere  gidip geliyordum. FETÖ kuruluşlarına özellikle gitmedim. Örgüt üyesi olarak  onlara yardımda bulunmadım. Siyasetle de uğraştığım için ekonomik ve siyasi  nedenlerle bu yapıyla birlikte oldum." dedi.
 
"Bu insanlarla birlikte olduğum için pişmanım"
 
Sadece FETÖ'ye değil, toplumdaki bütün cemaatlere yardım eden birisi  olduğunu kaydeden Taştan, "Yapıya mensup kişiler Fetullah Gülen'i 'Mehdi' olarak  görüyorlardı. Ben bunları kabul etmiyordum ama ses de çıkarmıyordum. Bu  insanlarla birlikte olduğum için pişmanım." ifadesini kullandı.
 
Taştan, örgütün himmet toplayabilmek için galeyana getiren bir sistemi  olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"Ben himmet toplantılarına katılmadım, himmet de vermedim. Onlara  kurban verdim, burs verdim ve gazeteye abone oldum. İnsanlardan himmet isterken  'Avukatlar, savcılar, doktorlar veriyor.' diyorlar. 5 bin lira himmet verilmişse  100 bin lira gibi gösterip 'İnsanlar konuya daha duyarlı olsun.' diye  abartıyorlardı. Uzaktan ve yakından bir 'merhaba' diyenleri dahi toplumu  etkilemek için kendilerinden gösteriyorlardı."
 
Taştan, 17-25 Aralık sürecinin ardından yapıya mesafeli durduğunu ve  eleştiriler yönettiğini savunarak, baro başkanı sıfatıyla 15 Temmuz darbe  girişimi sırasında ilk tepki gösteren baro başkanının kendisi olduğunu iddia  etti.
 
Darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren birçok kişiyle görüşerek  darbeye karşı tavır aldığını öne süren Taştan, Afyon Baro Başkanı ile de  görüşerek darbe karşıtı bildiri hazırladıklarını söyledi.
 
Taştan'ın savunmasının ardından mahkeme heyeti tanıkları dinledi.
 
Tanıklardan sonra söz alan sanık avukatı Dereli, müvekkilinin örgüte  ilişkin bildiklerini samimiyetle anlattığını ve örgütün çökertilmesinde büyük  katkıları olduğunu savunarak, müvekkilinin etkin pişmanlık hükümlerinden etkin  şekilde faydalandırılarak adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi.
 
Mahkeme heyeti, kısa aranın ardından dinlenmeyen tanıkların  dinlemesine, Taştan'ın duruşmalardan vareste tutulmasına, imzaya ilişkin adli  kontrol şartının kaldırılmasına ve yurt dışı yasağına ilişkin adli kontrol  tedbirinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demet Akalın ve Okan Kurt Çiftinin Evine Hırsız Girdi
Demet Akalın ve Okan Kurt Çiftinin Evine Hırsız Girdi
Merve'nin Gecelikli Pozu Sosyal Medyayı Salladı
Merve'nin Gecelikli Pozu Sosyal Medyayı Salladı