Büyük aktör tokat gibi türkiye açıklaması

Son dakika güncel haberler

Büyük aktör tokat gibi türkiye açıklaması
Büyük aktör tokat gibi türkiye açıklaması
Advert

Bulgaristan Başbakanı'ndan Türkiye açıklaması

Avrupa'nın komşu ülkeler ve bölgesel sorunlardan bağımsız bir tavır  içerisinde olamayacağını kaydeden Borisov, "Türkiye ile deniz sınırımız  bulunmaktadır Karadeniz üzerinde ve aynı zamanda bu ülke ile kara sınırlarımız da  var. AB ve Türkiye arasında varılan anlaşma (göçmenler) uygulanmalıdır.  Biliyorsunuz Türkiye’de hesaba katılması gereken milyonlarca sığınmacı  bulunuyor." dedi.
Göçmenlerin her türlü yolu deneyerek sınırları aşıp Avrupa’ya geçmeye  çalıştıklarını anımsatan Borisov, “Biz burada savaşlardan kaçarak hayatını  kurtarmaya çalışan kişilerden bahsediyoruz. Biz bu kişilere yardım etmeliyiz.  Burada sorunun kaynağına, göç dalgasına neden olan sorunun temeline inmemiz  gerekiyor. Bu kişilerin ülkelerine geri dönmelerini sağlamak için gereken çabayı  göstermeliyiz." şeklinde konuştu.
Bölgesel krizlerde ve jeopolitik gelişmelere dair AB’nin geride  kaldığını belirten Borisov, “AB olarak güncel tehditlere karşı önceden tavır  belirlemek yerine sonradan tepki geliştiriyoruz. Karar almayı, Türkiye, İran ve  Rusya gibi büyük aktörlere bırakıyoruz." ifadelerini kullandı.
Borisov konuşmasında ayrıca, AB’nin genişlemesi ve yeni üye katılımı  ile ilgili de görüşlerini açıklayarak, Bulgaristan’ın dönem başkanlığı süresince  yeni üye kabulünün olmayacağını fakat aday ülkelere üyelik perspektifinin  sunulması gerektiğini söyledi.
Oturumda konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Hırvatistan  ve Slovenya arasındaki sınır sorunlarına dikkati çekerek, "Sınır sorunlarını  çözemeyen hiçbir ülkenin AB üyesi olamayacağını" bildirdi
Juncker, Polonya'nın, AB'de oy hakkının elinden alınması sürecini  başlatan komisyon kararına da değinerek, "kararın Polonya'yı cezalandırmak  amacıyla değil, uyarı amacıyla alındığını" belirtti.
 Konuşmasında Brexit tartışmalarına da değinen Juncker, İngiltere'nin  AB'den ayrılmasının iki taraf için de kaybetme anlamına geldiğini hatırlatarak,  AB yasalarının 50. maddesinin birlikten ayrılmayı, 49. maddesinin ise geri  katılmayı düzenlediğini söyledi. Juncker, İngilizlerin geçmişten beri kendilerini  AB içinde hissetmediklerini de sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demet Akalın ve Okan Kurt Çiftinin Evine Hırsız Girdi
Demet Akalın ve Okan Kurt Çiftinin Evine Hırsız Girdi
Merve'nin Gecelikli Pozu Sosyal Medyayı Salladı
Merve'nin Gecelikli Pozu Sosyal Medyayı Salladı