Hükümetten flaş zam açıklaması!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kısa vadede hedeflerinin enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu belirterek, "Oraya doğru gidiyoruz. İner ama ilave çabayla orada tutmamız lazım.

Hükümetten flaş zam açıklaması!
Hükümetten flaş zam açıklaması!
Advert

Hedefimiz  orta vadede yüzde 5 hedefine yaklaştırmak, uzun vadede yapısal reformlarla bunu  yüzde 1-3 aralığına çekmek." dedi.

Türkiye'nin geçen sene yüzde 7'nin üzerinde büyüdüğünü anımsatan  Şimşek, son yıllarda yaptığı reformlarla ülkenin kalıcı iyileşmeye doğru  gittiğini söyledi.

Türkiye'de hane halkı, devlet, şirketler ve finans sektörü olmak üzere  tüm kesimlerin toplam borcunun milli gelire oranının yüzde 141 olduğuna işaret  eden Şimşek, dünyada bu oranın yüzde 320'den fazla olduğunu bildirdi.

Şimşek, "Türkiye'nin aşırı borçlu olduğu, bütün bu refahı borçla  yarattığı argümanı rakamlar tarafından desteklenmiyor." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin son 15 yılda geçmişe göre iyi bir büyüme performansı  ortaya koyduğunu anlatan Şimşek, ülkede refahın arttığını, istihdam yaratan reel  bir büyümenin söz konusu olduğunu vurguladı.

ENFLASYONDA KISA VE UZUN VADEDE HEDEF

Şimşek, enflasyona yönelik bir soru üzerine de Türkiye'nin yaşadığı  jeopolitik riskler, hain darbe girişimi, terör tehdidi gibi çok boyutlu, aynı  anda birçok şoku içeren dönemde, bütün gelişmelerden dolayı lirada ciddi değer  kaybı yaşandığını anlattı.

Geçen sene ithal edilen ürünlerin Türk lirası cinsinden fiyatının  ortalama yüzde 30 arttığına işaret eden Şimşek, sadece petrol ve kur etkisiyle  enflasyonun baz senaryoya göre en az 4 puan yukarıda olduğunu bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, kısa vadede hedeflerinin enflasyonu tek  haneye indirmek olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

"Oraya doğru gidiyoruz. İner ama ilave çabayla orada tutmamız lazım.  Kısa vadede yani bu yıl sonu itibarıyla hedefimiz tek haneye çekmek.

Merkez  Bankasının tahmini yaklaşık yüzde 7,9-8 civarı. Hedefimiz orta vadede yüzde 5  hedefine yaklaştırmak, uzun vadede yapısal reformlarla bunu yüzde 1-3 aralığına  çekmek, kalıcı fiyat istikrarı.

Bu mümkün mü? Mümkün. Şu anda iki tane çok temel  makro sorundan bahsedecek olursak, biri cari açık, öbürü de enflasyon. Bu ikisini  de çözeriz."

Enflasyon konusunda Merkez Bankasının sıkı duruşunu devam ettirmesinin  önemine dikkati çeken Şimşek, Gıda Komitesinde çok sayıda güzel çalışma  yapıldığını ve çok ciddi yapısal tedbirlerin hayata geçirildiğini söyledi.

Şimşek, "Türk lirasına şu anda destek daha fazla çünkü Merkez Bankamız  daha sıkı bir duruş sergiliyor. Liranın değerine ilişkin algı nispeten yapıcı.  İkinci olarak gıda fiyatlarında oynaklığı biz bir miktar azalttık, genel anlamda  aldığımız kısa ve orta vadeli tedbirlerle etkili olduğumuz kanısındayım." dedi.

"TÜRKİYE'NİN BÜNYESİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLU REFORM"

Küresel risklere de değinen Şimşek, reel sektörün kur riskini  yönetmeye yönelik çok önemli bir reform yaptıklarını anımsattı. 2008 yılında  vatandaşların dövizle borçlanmasını kaldırdıklarını hatırlatan Şimşek, son olarak  da KOBİ düzeyinde şirketlerin dövizle borçlanmasına sınırlama getirdiklerini  belirtti.

Şimşek, "Biz şimdi büyük şirketler için de hazirana kadar süreci  tamamlayacağız ve büyük oranda ya gidecekler kendilerini hedge yapacaklar,  kendilerini korumaya alacaklar ya da döviz geliri olmayanlar dövizle  borçlanamayacak." ifadesini kullandı.

Kamu maliyesi ve bankacılık sistemine ilişkin de değerlendirmelerde  bulunan Şimşek, sistemin bütün bileşenlerini olası şoklara karşı güçlü ve sağlam  tuttuklarını dile getirdi.

Şimşek, Türkiye'nin bünyesini şoklara göre güçlendirmesinin en kalıcı  yolunun "reform" olduğunu vurgulayarak, gelecek 6 ayda Türkiye'de yeni bir reform  seferberliği içinde olacaklarını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Bu reformlar seçim hazırlığı mı?"  sorusuna, "Kesinlikle değil. Genelde seçimin arifesinde kimse reformdan  bahsetmez, oturup sınırlamalara gitmez, makro ihtiyati tedbirler almaz. Şu anda  çok net olarak söyleyeyim, bizim gündemimizde olan bir konu değildir. Biz  Türkiye'nin gelecek performansını nasıl daha iyileştiririz ve şo

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demet Akalın ve Okan Kurt Çiftinin Evine Hırsız Girdi
Demet Akalın ve Okan Kurt Çiftinin Evine Hırsız Girdi
Merve'nin Gecelikli Pozu Sosyal Medyayı Salladı
Merve'nin Gecelikli Pozu Sosyal Medyayı Salladı