Son dakika... Ve duyurdular: Savaşa hazır olun!

Son Dakika Gündem Haberleri

Son dakika... Ve duyurdular: Savaşa hazır olun!
Son dakika... Ve duyurdular: Savaşa hazır olun! Editör
Advert

Geçtiğimiz cumartesi günü İran İHA'sının İsrail tarafından düşürülmesinden sonra Suriye hava savunma sistemleri de İsrail'e ait F-16'yı düşürmüştü.
 
Bölgede yaşanan gerilim, İsrail basınına da yansıdı. Ülkede yayın yapan Jerusalem Post gazetesinde Yaakov Katz'ın imzasıyla çıkan analiz haberde; savaş söylemleri kullanıldı.
 
"SAVAŞ GİZLİ KAPAKLIYDI"
 
Suriye'de "gölge savaşın" devam ettiğini yazan Katz, "Şimdiye kadar bu savaş gizli kapaklı yürütüldü. Savaşın bazı detayları kamuoyu tarafından bilinse de, büyük kısmı sır kalmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
"İRAN İLE İSRAİL ARASINDA DİREKT SAVAŞIN BAŞLANGICI"
 
Yaakov Katz, yazısına şöyle devam etti:

 
"Cumartesi günü gerekleşen olay, İran ve İsrail arasında direkt savaşın başlangıcı. İsrail üzerindeki İHA’nın düşürülmesi, İsrail’e ait F-16’nın düşürülmesi, ve akabinde İsrail’in Suriye ve İran’a karşı misilleme saldırıları, İran’in yeni Suriye’deki gücünü bilemesi devam ettiği takdirde bölgede patlayacak daha geniş bir çatışmanın sadece giriş sahneleri.
 
İran’ın cumartesi günü olanlardan ders alıp almadığını öğrenmek için henüz çok erken. Bir yandan İran İsrail’e İHA sızdırmayı başardı. Her ne kadar yolu kesilmiş olsa da. Müttefiği Suriye ise İsrail savaş jetini düşürmeyi başardı. Fakat diğer yandan İsrail, 1982’de Suriye’nin hava savunmasının neredeyse tamamen yok ettiğinden beri, ülkedeki en kapsamlı bombalamalarını gerçekleştirdi.

"ESAD'I ONLAR KURTARDI VE ŞİMDİ..."
 
Bu çok uzun zamandır sürüyordu. Yıllar önce, İranlılar Beşar Esad'ın kurtarılması için Suriye'ye geldi ve Rusya ile birlikte hayatta kalmalarını sağladılar. Sorun onların gitmemiş olmasıdır. Aksine, Şu an Suriye'nin çoğunluğunun kontrolü Esad'ın altında olmasına rağmen, İran halen ülkede daha da büyük bir varlığa yerleşmeye çalışıyor. Cumartesi günü, sadece bunu yapmak için ne kadar kararlı olduğunu gördük."
 
"İsrail'in misillemesi iki nedenden dolayı önem taşıyordu: F-16'yı düşürmek için kullanılan Suriye güçlerini etkisiz hale getirmesi gerekiyordu ve İHA’yı yöneten kontrol merkezini bombalayarak İran’a bir fatura çıkarması gerekiyordu.
 
Peki İsrail caydırıcılığında etkili olabildi mi? Bu sorunun cevabı İran'ın sıradaki hamlesine bağlı. İran, Suriye’deki varlığını güçlendirmeye devam edecek mi? Ya da ilerleyen günlerde İsrail’in ‘egemenliğini yeniden ihlal’ mi edecek?"
 
"HER ŞEY RUSYA'NIN ÇIKARLARINA BAĞLI"
 
İsrail dikkatle yürümek zorunda kalacak ve Moskova'nın direktiflerini kabul etmekten başka çaresi olmayacak. Rusya, şimdiye kadar İran'ın Suriye'de bir varlık kurmasına izin verirken, Golan Tepeleri'ndeki İsrail sınırı boyunca büyük üsler kurmasını veya yerleşmesini engellemişti.
 
Bu hala devam edebilir ve Suriye ile daha geniş Orta Doğu'nun geleceği konusu Rusya'nın çıkarlarının ne olacağına bağlı olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oyuncu Seda Bakan'dan müjdeli haber
Oyuncu Seda Bakan'dan müjdeli haber
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı