Sanat dünyasının acı kaybı... İstanbul'da yaşamını yitirdi

Son Dakika Gündem Haberleri

Sanat dünyasının acı kaybı... İstanbul'da yaşamını yitirdi
Sanat dünyasının acı kaybı... İstanbul'da yaşamını yitirdi Editör

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölümü kurucularından olan Germaner'in cenazesi Pazartesi günü saat 11.00’da üniversitenin Fındıklı Yerleşkesi'nde düzenlenecek törenin ardından Kılıç Ali Paşa Camii'nden son yolculuğuna uğurlanacak.  

ALİ TEOMAN GERMANER KİMDİR?

Ünlü heykeltraş Germaner 1934 yılında İstanbul'da doğdu. 1949-1954 yılları arasında İDGSA Heykel Bölümü'nde Rudolf Belling, Zühtü Müridoğlu ve Ali Hadi Bara'nın atölyelerinde sanat öğrenimi gördü. 1960 yılında Fransız Hükümeti'nin bursuyla Paris'e gitti.

1961-1965 yılları arasında École des Beaux-Arts'da bulundu. René Collamarini'nin atölyesinde heykel ve W. S. Hayter'in atölyesinde gravür çalıştı.1965 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı.

1970 yılında doçent, 1976 yılında da profesör oldu.Ali Teoman Germaner'in ağaç ve bronz heykellerinde, gerçekdışı yaratıklar, doğaüstü varlıklar, fantastik biçimlemeler vardır.Heykellerinde başlıca 6 figür görülmektedir: insan, at, yılan, denizkabuğu, omurga ve buhurdan.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölümü kurucusu

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sanatçı Songül Karlı'ya da eski eşten haciz geldi
Sanatçı Songül Karlı'ya da eski eşten haciz geldi
Hande ve Murat Dalkılıç'dan ayrıldıktan sonra..
Hande ve Murat Dalkılıç'dan ayrıldıktan sonra..