Esad Doğu Guta'ya yine kimyasal silah ile saldırdı

Beşşar Esad rejimi ablukadaki Doğu Guta'da klor gazı içerikli kimyasal silah saldırısı düzenledi. Çoğu kadın ve çocuk 30 sivil gazdan etkilendi. Doğu Guta'da son iki haftada ölenlerin sayısı da 700'ü aştı. İnsani krizin çok ağırlaştığı bölgeye ilk yardım konvoyu da ulaştı ama Esad rejimi kritik tıbbı malzemelerin girişine izin vermedi.

Esad Doğu Guta'ya yine kimyasal silah ile saldırdı
Esad Doğu Guta'ya yine kimyasal silah ile saldırdı Editör

Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) merkezinden alınan bilgiye göre, rejim dün gece saatlerinde Hamuriye beldesine klor gazıyla saldırdı. Saldırıdan çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 30 sivil etkilendi. Bunlardan ikisinin Sivil Savunma çalışanı olduğu belirtildi. 

Esad rejimi, son olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1 aylık ateşkes kararı almasının hemen ertesinde, geçen pazar günü, Doğu Guta'da kimyasal silah kullanmıştı. 16 sivil gazdan etkilenmişti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), 27 Şubat'ta Doğu Guta'da son ayda sıklaşan kimyasal silah saldırısı haberleri üzerine inceleme başlatmıştı.

Rejimin KSYÖ'ye verdiği taahhüt gereği, kimyasal silah kullanımını 19 Ağustos 2014 itibarıyla sonlandırmış olması gerekiyordu. Zira rejim, 21 Ağustos 2013'te Şam'ın Doğu Guta bölgesinde bin 400'ün üzerinde sivili kimyasal silah ile öldürmesinin ardından KSYÖ'nün devraldığı kimyasal stokunu imha sürecine dahil olmuştu.

Bu sürecin yolunu Rusya, ABD'nin daha önce ilan ettiği "kırmızı çizgisi" gereğince müdahalesini engellemek için yaptığı teklifle açmıştı. Ancak KSYÖ'nün tüm stokun imha işleminin tamamlandığını duyurmasının ardından Esad rejimi, öldürmenin yanı sıra korkutup göç ettirmek için de kimyasal saldırılarını sürdürdü. 

BM ile KSYÖ ortak soruşturma misyonu (JIM), 27 Ekim 2017'de, rejimi, Han Şeyhun'da en az 100 sivilin öldüğü 4 Nisan 2017'deki kimyasal silah katliamından sorumlu bulduğu raporunu BM Güvenlik Konseyi'ne sunmuştu.

JIM'in kararı, katliamın sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanmasına yetmiyor.

Suriye'nin UCM üyesi olmaması nedeniyle rejimi BMGK'nin UCM'ye sevk etmesi gerekiyor.

Henüz BMGK'de böyle bir adım atılmazken, Esed rejimi kimyasal silaha başvurmaya devam ediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acun, Serenay Sarıkaya'dan Gözlerini Alamadı!
Acun, Serenay Sarıkaya'dan Gözlerini Alamadı!
Ünlü Şarkıcı Aleyna Tilki, Gözyaşlarına Boğuldu
Ünlü Şarkıcı Aleyna Tilki, Gözyaşlarına Boğuldu