Irak'tan flaş açıklama! Peşmerge Kerkük'e geri mi dönecek?

Irak'ta Peşmerge güçlerinin Kerkük kentine geri döneceği iddialarının asılsız olduğu bildirildi.

Irak'tan flaş açıklama! Peşmerge Kerkük'e geri mi dönecek?
Irak'tan flaş açıklama! Peşmerge Kerkük'e geri mi dönecek? Editör

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin siyasi danışmanı İhsan eş-Şammari,  sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bazı siyasi taraflar Peşmerge'nin  Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere merkezi yönetimle anlaşma sonucu geri  döneceği yönündeki açıklamalar asılsızdır." dedi.

Irak merkezi yönetimi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında  bu yönde hiçbir anlaşmanın bulunmadığını aktaran Şammari, "Güvenlik mekanizmasını  (Kerkük ve tartışmalı bölgeler) kontrol eden birleşik güçlerimizdir. Konuyla  alakalı da (Peşmerge'nin geri dönüşü) hiçbir müzakere, anlaşma veya baskı söz  konusu değil." ifadelerini kullandı.

Son günlerde Irak basınında, 10 Ekim 2017 tarihinde merkezi güçlerin  girmesi sonucu Kerkük ve tartışmalı bölgelerden çekilen Peşmerge'nin buralara  yeniden geri döneceği iddiaları ortaya atılmıştı. Kerkük ve diğer tartışmalı  bölgelerdeki Türkmen ve Araplar, Peşmerge'nin geri dönmesine sıcak bakmıyor.

KYB Kerkük Milletvekili Rebvar Taha,  Kerkük'te düzenlediği basın toplantısında, ''Kerkük ve diğer tartışmalı  bölgelerde Peşmerge'nin de içinde yer alacağı ortak bir gücün kurulması yönünde  görüşmeler yapılıyor.'' demişti.

Taha, görüşmelerin hangi taraflar arasında yapıldığına dair bilgi  vermemişti.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet  Salihi, yaptığı açıklamada, zaman zaman yaşanan güvenlik sorunları bahane  edilerek Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde güvenliğin sağlanması mevzusuna  Peşmerge'nin dahil edilmesini istemediklerini belirtmişti.

Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi güçleri, 16 Ekim 2017'de  Peşmerge güçlerinin çekilmesiyle çatışmasız şekilde Kerkük'te kontrolü  sağlamıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
65 yaşındaki oğlunu genç bi adamla uygunsuz bi şekilde yakalayınca! Drenaj borusuna atmıştı!
65 yaşındaki oğlunu genç bi adamla uygunsuz bi şekilde yakalayınca! Drenaj borusuna atmıştı!
Cinsiyet değiştirmeden önce yaptığı meslek şaşırttı
Cinsiyet değiştirmeden önce yaptığı meslek şaşırttı