ABD'den sert tepki! Çok ciddi soru işaretleri...

Son Dakika Dünya Haberleri

ABD'den sert tepki! Çok ciddi soru işaretleri...
ABD'den sert tepki! Çok ciddi soru işaretleri... Editör
Advert

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica  Mogherini'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Dün, İsrail'in açtığı ateş  sonucu, Gazze'de aralarında bir basın mensubu ve çocuğun da bulunduğu en az 9  Filistinli hayatını kaybederken, yüzlerce kişi yaralanmıştır. Bu, İsrail'in  orantılı güç kullanımı hakkında çok ciddi soru işaretlerine yol açmaktadır ve göz  ardı edilmemelidir." ifadeleri kullanıldı.

AB'nin gösteriler esnasında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinden  dolayı büyük üzüntü duyduğu belirtilen açıklamada, tüm yaralılara acil şifa  dilendi.
 
İhtiyacı olan kişilere tıbbi yardım ulaştırılması konusunda tüm  sorumluların harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.
 
İtidal çağrısı yinelendi
 
AB'nin daha fazla can kaybı ve gerginliğin artmasının engellenmesi  için tekrar itidal çağrısında bulunduğu açıklamada, birliğin gerekli tüm desteği  sağlamaya hazır olduğu kaydedildi.
 
"Büyük Dönüş Yürüyüşü"
 
İsrail, "Büyük Dönüş Yürüyüşü" kapsamında düzenlenen eylemlerde dün 10  kişiyi öldürmüş ve 30 Mart'tan bu yana İsrail askerlerinin şehit ettiği  Filistinli sayısı 31'e yükselmişti.
 
Gösterilerde bin 354 Filistinli yaralanmış bunların 33'ünün durumunun  ağır olduğu bilgisi verilmişti.
 
Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında geçen hafta cuma  gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl  eylemler düzenliyor.
 
İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve  2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden  sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.
 
Filistinliler "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında başlattıkları  barışçıl gösterilerine 6 hafta devam etmeyi planlıyor. Gösterilerin 6 hafta  sürmesinin bir sebebi de bu tarihte ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e  taşıyacağını açıklaması olarak gösteriliyor.
 
Toprak Günü nedir?
 
İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan  İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun  üzerine Filistin halkı, bu gasbı protesto için genel greve gitti ve gösteriler  düzenledi.
 
İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi  şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı.
 
"Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki  çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin  simgesi olarak görülüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Munroe Bergdorf Victoria's Secret çekimelerinde çalıştı
Munroe Bergdorf Victoria's Secret çekimelerinde çalıştı
Billur Kalkavan, Kendisinden Küçük Aşkını Anlattı
Billur Kalkavan, Kendisinden Küçük Aşkını Anlattı