12 Milyonun gözü kulağı bu haberde! 2 kat ek ödeme

Son Dakika Gündem Haberleri

12 Milyonun gözü kulağı bu haberde! 2 kat ek ödeme
12 Milyonun gözü kulağı bu haberde! 2 kat ek ödeme Editör

Her ay maaşlarının yüzde 4-5'i oranında ek ödeme alan emekliler, artış için gözünü Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'na çevirdi. Vergi iadesinin yerini alan ek ödemede oranların düşük kaldığını belirten emekliler, artış konusunun masaya yatırılmasını istiyor.

Eğer bakanlıklardan vize çıkarsa, emeklilerin ek ödemesinde 2 kata varan artış yaşanacak. Ek ödemede artış konusunu Türkiye Emekliler Derneği gündeme getirdi. Emekliler, günümüz koşullarında ek ödemenin düşük kaldığını belirterek, oranın maaşın yüzde 8-9'u seviyesine yükseltilebilmesinin yerinde olacağını söylüyor.

Talepler kabul görürse, emekliler ek zam almış gibi olacak. Halen maaşı bin 18 liranın altında olan emeklilere yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor. Maaşı bin lira olan emekli, yüzde 5 oran üzerinden aylık 50 lira ek ödeme alıyor. Ek ödeme, oran yüzde 8'e çıkarsa 80, yüzde 9'a çıkarsa 90 liraya yükselecek.

Halen maaşı 2 bin lira olan emekli de 80 lira ek ödeme alırken, bu tutar oran yüzde 8 olursa 160, yüzde 9'a çıkarsa 180 liraya yükselecek. Maaşı 3 bin lira olana aylık 120 lira ek ödeme verilirken, oran yüzde 8'e çıkarsa 240, yüzde 9'a çıkarsa 270 lira ödenmeye başlanacak.

ESNAFA GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, "Emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur kaydı olmayan esnafa, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak, son kez geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı" ifadesini kullandı. Palandöken, şunları kaydetti:

"4 Ekim 2000'den önce oda ve vergi kaydıyla esnaf olarak faaliyette bulunup Bağ-Kur kaydı bulunmayan esnaf ve sanatkarımız, sigorta başlangıç tarihi olarak oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasını bekliyor. Esnaf ise sicile kayıt yaptırdığı tarihin sigortalılık başlangıç tarihi olarak sayılmasını istiyor" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Paylaştığı Cesur Pozla
Paylaştığı Cesur Pozla "Aşka Devam" Mesajı Verdi
Deniz Seki, Tepki Gösterdi: Bu Kadar Kötü Olmayın
Deniz Seki, Tepki Gösterdi: Bu Kadar Kötü Olmayın