Hamas'tan İsrail'e 'askeri güç kullanma' tehdidi

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın devam etmesi halinde İsrail'e karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceklerini söyledi.

Hamas'tan İsrail'e 'askeri güç kullanma' tehdidi
Hamas'tan İsrail'e 'askeri güç kullanma' tehdidi Editör
Advert

Katar merkezli "Al Jazeera" televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Sinvar, "Gazze'ye uyguladığı ablukanın devam etmesi halinde askeri güç  kullanmaktan geri durmayacağımız konusunda son zamanlarda İsrail'e açık mesajlar  gönderdik." dedi.

Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden Büyük Dönüş  Yürüyüşü'nün Filistin davasını yeniden dünya gündemine taşıdığını kaydeden  Sinvar, "Bazı kaybedenler, dünya gündeminin çok yoğun olduğu yönünde propaganda  yapmaya çalıştı. Ancak bu büyük hareket (Büyük Dönüş Yürüyüşü) bir anda Filistin  davası ve Gazze ablukasının en güçlü şekilde dünya gündemine oturmasını sağladı."  diye konuştu.
 
"Hamas ve direniş grupları, yürüyüşün barışçıl kalması için  uğraşıyor"
 
Silah dahil her türlü direniş yöntemini kullanma hakkına sahip  olduklarını ancak direnişin barışçıl olmasına önem verdiklerini aktaran Sinvar,  "Hamas ve Gazze'deki Filistinli direniş grupları, yürüyüşün barışçıl kalması için  uğraşıyor. Eğer şartlar askeri seçeneği gerektirirse ileride bu da olur."  ifadesini kullandı.
 
Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün, başta Gazze ablukası olmak üzere bir çok  konuda hedefine ulaştığını, pek çok ülke ve uluslararası kurumda şu an bu  meselenin tartışıldığını dile getiren Sinvar, yürüyüşün aynı zamanda dünyanın  gözü önünde ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasının ölüm belgesini yazdığını,  Filistin halkının bu kararı ve uygulamayı reddettiğini ispatladığını söyledi.

Mart ayının başından beri dünyanın birçok yerinde Gazze'deki insani  kriz ve ablukayla ilgili çok sayıda toplantı düzenlendiğine işaret eden Sinvar,  Filistin davasını çevreleyen stratejik şartların, ABD yönetiminin özellikle  İsrail'in tutumunu tamamıyla benimsemesi ve Filistin halkının direnişine "terör"  olarak bakmasıyla birlikte çok karmaşık bir hal aldığını vurguladı.
 
Bazıları İsrail'le normalleşmeye doğru koşar adım ilerliyor
 
İsim vermeden bazılarının Filistin davası ve Filistin'in içinde  bulunduğu durumun pahasına "İsrail ile normalleşmeye doğru koşar adımlarla  yürüdüğünü" söyleyen Sinvar, tüm bu gelişmelerin gölgesinde bölgesel durumun çok  zor olduğunu, bu karmaşık durumun Filistin halkını barışçıl direnişe başvurmaya  mecbur ettiğini ve başka araçlara da başvurulabileceğini belirtti.
 
Mısır yönetiminin, "Refah Sınır Kapısı'nı açacağını ve Filistinlilerin  Gazze sınırında gösteri düzenlemesini engellemeden Gazze'nin sıkıntılarını  hafifleteceğini" belirttiğini aktaran Sinvar, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail  Heniyye'nin geçen pazar günü Kahire'ye yaptığı ziyaret sırasında ikili  ilişkilerin ve Mısır'ın Gazze Şeridi'nin sıkıntılarını hafifletmedeki rolünün  önemine vurgu yapıldığını kaydetti.

Sinvar ayrıca Mısırlıların, Filistin halkının direnişini ve  topraklarına geri dönüş hakkını desteklediğini, yürüyüşün askeri çatışmalara  kaymamasına önem gösterdiklerini açık bir şekilde vurguladığını sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!