Yatak odasındaki büyük tehlike… Hijyen alarmı veriyor!

İnsan yatağında ciltten dökülen, ağız yoluyla geçen ve dışkısal olmak üzere kendi bedeninden kaynaklı binlerce bakteri bulunduğu tespit edildi.

Yatak odasındaki büyük tehlike… Hijyen alarmı veriyor!
Yatak odasındaki büyük tehlike… Hijyen alarmı veriyor! Editör
Advert

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bir kişinin kullandığı yastığın ağırlığının üçte biri kadarı ölü deri, toz zerreleri ve dışkısal atıklardan oluşuyor.

Standart bir yorganda 20 bin, yatakta ise 10 milyonun üzerinde bakteri, zerre ve böcekçik bulunuyor.

Sputnik’in aktardığına göre insan yataklarında bulunan bakterilerin üçte birinden fazlası ciltten, ağızdan geçenler ile dışkısal kaynaklı olmak üzere kendi bedenlerimizden kaynaklanıyor.

Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan makaleye göre araştırmacılar elde ettikleri bulguları, en yakın evrimsel akrabalarımızın durumuyla karşılaştırmak istedi.

Her gün kendilerine dallar ve yapraklardan yeni bir yatak yapan şempanzelerin, insanlardan çok daha hijyenik koşullarda uyudukları ortaya çıktı. Tanzanya’daki 41 şempanze yuvasından toplanan örnekleri inceleyen araştırma ekibi, bu yuvalarda ortalama insan yatağında bulunandan çok daha az bakteri olduğunu tespit etti.

Bu yatakların 15’inde bit ve keneye bile rastlanmadı. Yuvalarda bulunan bazı mikropların ise şempanzelerin kendi vücutlarından değil, yuva çevresinden kaynaklandığı belirlendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!