Haberler peş peşe geldi! CHP adaylığından çekildiler biri de..

Son Dakika Gündem Haberleri

Haberler peş peşe geldi! CHP adaylığından çekildiler biri de..
Haberler peş peşe geldi! CHP adaylığından çekildiler biri de.. Editör

Trabzon'da, 24 Haziran seçimleri için CHP'nin 4'üncü sıradan milletvekili adayı gösterdiği Ferda Kudunoğlu, adaylıktan çekildi, partisinden de istifa etti.

CHP, Trabzon'da Ahmet Kaya, Saadet Partisi (SP) kontenjanından Abdulkadir Çelebi, Nuri Aydın, Ferda Kudunoğlu, İsmail Kaynar ve Mertcan Fero'yu, 24 Haziran seçimleri için aday gösterdi.

4'üncü sıra adayı Ferda Kudunoğlu, listedeki sıralamayı beğenmeyince adaylıktan çekildi, partisinden de istifa etti.

Kudunoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "Kamuoyuna, çok sevdiğim ve inanç ve imanla Atatürk'ün askeri olarak hizmet ettiğim Cumhuriyet Halk Partisi 4'üncü sıra adaylığından çekiliyor ve partimden istifa ediyorum" ifadelerine yer verdi.

GAZİANTEP'TE PEŞ PEŞE ÇEKİLDİLER
 
Alınan bilgiye göre, dün listelerin açıklanmasının ardından 14  milletvekilinin seçileceği Gaziantep'te ilk istifa 9. sıra adayı eski il başkanı  Nesrin Tuncel'den geldi. Ardından 7. sıradaki Naci Kılıç, 13. sıradaki Yılmaz  Demirdelen ve 14. sıradaki Mehmet Turan Gündoğdu adaylıktan vazgeçti.
 
CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  listedeki 4 kişinin şu ana kadar adaylıktan çekildiğini söyledi.
 
Söz konusu kişilerin sıralamasının biraz geride olduğunu, adaylıktan  çekilmenin de bu yüzden gerçekleştiğini dile getiren Sucu, yaşanan gelişmeleri  doğru bulmadıklarını vurguladı. Sucu, şöyle konuştu:
 
"Aday adayı olurken gülerek oynayarak, örgütü kucaklayarak hareket  edip, tekrar istifa etmek siyaseten etik bir olay değildir. Kimse bu arkadaşlara  'gelin aday olun' diye davetiye göndermedi.

Ben sadece bir arkadaşımız için 'üst  sıralarda olsun' diye ısrarcı oldum, çünkü doğu kökenliydi ama sıralamaya  aldıramadım.

Aday gösterilmeyen arkadaşlar gelip burada desteklerini gösterdi.  İstifa eden arkadaşların tepkisini anlayamıyorum. Bu bir ön seçim değil atamaydı.  Atamayı bilerek arkadaşlarımız aday oldu, bu insanların küsmeye ne hakkı var."
 
Geçtiğimiz günlerde aday adaylarıyla teşkilat mensuplarını bir araya  getirdiklerini hatırlatan Sucu, "Geçmişte yaşananları bir daha yaşamayalım diye  aday adaylarımıza örgütün karşısına geçip 'söz verin' dedik. Biz söz istedik,  onlar namus, şeref sözü verdi. Buna rağmen takdir yine onlarındır." diye konuştu.
 
Sucu, söz konusu 4 kişinin sadece adaylıktan çekildiğini ve partiden  istifalarının söz konusu olmadığını söyledi.
 
"Çok büyük huzursuzluğa neden oldu
 
Milletvekili adaylığından istifa eden 9. sıra adayı Nesrin Tuncel de  erken seçim kararı alındıktan sonra CHP'nin "süre çok kısıtlı" diye ön seçim  yapmadığını hatırlatarak, yaklaşık 1 aylık süreçte ön seçimin yapılmasının daha  demokratik olacağına inandığını dile getirdi.
 
Ön seçim yapılmamasına rağmen aday adaylığı başvurusu yaptıklarını  belirten Tuncel, "Ancak dün çıkan sıralama bizim hem örgütlerimizde hem de  tabanımızda çok büyük huzursuzluğa neden oldu. Çünkü listeler açıklandığında  kadınların aday sıralamasında seçilebilir noktalarda olmadığının farkına vardık."  diye konuştu.
 
Geçmişte kongreyle il başkanlığı yapan bir hukukçu olduğunu ve kentte  yaşayan herkese hitap ettiğini, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin imar  kararlarındaki rantları durduracak adliye sonuçları aldığını aktaran Tuncel,  şöyle devam etti:
 
"Böyle bir kadın sıralamada en arka sıralara itiliyor, tepkimiz  bunaydı. Liyakatın ve eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini düşündüğümüz için  tabandan da gelen sesleri dinleyerek yaptığımız istifa, bundan sonraki yapılacak  atama listesinin liyakata dayalı olması için uyarı niteliğindeydi. Yoksa biz  partimizin görüşlerinden ve ideolojisinden ayrılmış değiliz. Cumhurbaşkanı  adayımız da inşallah seçilecektir. Bunun için de çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin Ciğerci'nin Fotoğrafı Sosyal Medyayı Salladı
Selin Ciğerci'nin Fotoğrafı Sosyal Medyayı Salladı
Paraguaylı Ana Paula Cespedes Mest Etti
Paraguaylı Ana Paula Cespedes Mest Etti