CHP'de isyan dinmiyor

CHP’de aday listelerinin YSK’ya teslim edilmesiyle birlikte tavan yapan parti içinde tartışmalar dinmiyor.

CHP'de isyan dinmiyor
CHP'de isyan dinmiyor Editör

CHP’de aday listelerinin YSK’ya teslim edilmesiyle birlikte tavan yapan parti içinde tartışmalar dinmiyor. Yerini beğenmeyen bazı isimler adaylıktan çekildi, il ve ilçe örgütlerinde istifalar oldu.

Milletvekili aday listesinde ‘sol kanat’ ve Muharrem İnce’ye yakın isimlere sınırlı sayıda yer veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili aday listesinde en büyük değişikliği ise Akdeniz Bölgesi’nde yaptı.

Muğla, Adana, Mersin ve Gaziantep’te mevcut milletvekillerinin hiçbirine listede yer verilmedi. Hatay’da ise sadece bir milletvekili yerini korudu.

Mersin’de 4 milletvekilinden Aytuğ Atıcı kendisi aday olmazken, adaylık başvurusu yapan Hüseyin Çakmak, Serdal Kuyucuoğlu ve Fikri Sağlar listeye konulmadı. Mersin’de özellikle Fikri Sağlar’ın aday gösterilmemesi tepki ile karşılandı.

Sağlar’ın yeniden milletvekili adayı gösterilmemesine tepki olarak Anamur ve Tarsus ilçesi dışında Mersin’de il ve 11 ilçe örgütünün istifa etti.

Mersin CHP örgütlerinin sadece Sağlar’ın aday olmamasına değil, listede Seyit Özanar ve Mustafa Baysan’ın olmamasına da tepki gösterdikleri ve sadece Tarsuslu adaylara yer verilmesini eleştirdikleri belirtildi.

Muğla’da ise Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Akın Üstündağ gibi mevcut üç milletvekili bulunan CHP, bu isimlerden hiçbirini aday göstermedi. Gaziantep’te de Akif Ekici, Mehmet Gökdağ‘a listede yer verilmedi.

Adana ise mevcut milletvekillerinden İbrahim Özdiş, Zülfikar İnönü Tümer ve Mecliste telefon faturası ile gündeme gelen Elif Doğan Türkmen’in isimlerine çizilirken, Aydın Uslupehlivan’ın kendisi aday olmadı. Yine Hatay’daki 4 milletvekilinden sadece Serkan Topal tekrar aday gösterilirken, Mevlüt Dudu, Birol Ertem ve Hilmi Yarayıcı da çizik yedi.

Deniz Baykal’ın birinci sırada aday gösterildiği Antalya’da mevcut vekillerden Çetin Osman Budak da listede yeniden kendisine yer buldu. Ancak Mustafa Akaydın, Niyazi Nefi Kara ve Devrim Kök’e adaylık listesinde yer verilmedi.

14 milletvekilinin seçileceği Gaziantep’te listedeki yerlerini beğenmeyen 4 kişi adaylıktan çekildi. İlk istifa 9. sıra adayı eski il başkanı Nesrin Tuncel’den geldi. Ardından 7. sıradaki Naci Kılıç, 13. sıradaki Yılmaz Demirdelen ve 14. sıradaki Mehmet Turan Gündoğdu adaylıktan vazgeçti.

Tuncel “Liyakatın ve eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini düşündüğümüz için tabandan da gelen sesleri dinleyerek yaptığımız istifa, bundan sonraki yapılacak atama listesinin liyakata dayalı olması için uyarı niteliğindeydi” diyerek tepki gösterdi.

Bir tepki istifası da Trabzon’dan geldi. CHP’nin 4’üncü sıradan milletvekili adayı gösterdiği Ferda Kudunoğlu, listedeki sıralamayı beğenmeyince adaylıktan çekildi, partisinden de istifa etti. (Selçuk BÖKE)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin Ciğerci'nin Fotoğrafı Sosyal Medyayı Salladı
Selin Ciğerci'nin Fotoğrafı Sosyal Medyayı Salladı
Paraguaylı Ana Paula Cespedes Mest Etti
Paraguaylı Ana Paula Cespedes Mest Etti