Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_q20ug4birhaab99s1cebhcggr3, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Çocuklarda Ateş ve Kusma Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Ateş ve Kusma Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda meydana gelen ateş ve kusma gibi sorunlar başlı başına bir hastalık değildir. Yaşanan bu sorunlar bir hastalığın habercisidir.

Çocuklarda Ateş ve Kusma Belirtileri Nelerdir?
Çocuklarda Ateş ve Kusma Belirtileri Nelerdir? Editör

Bu nedenle çocuklarda meydana gelen ateş ve kusma gibi durumların başka bir hastalığın habercisi olduğunun bilinerek davranılması önem taşımaktadır.

Kusma, mide kaslarının ters yönde çalışmasıyla midenin boşalması durumudur. Çocuklarda ateş ve kusma genel itibariyle sindirim sisteminde bir iltihaplanma meydana gelmesi veya gıda zehirlenmesine maruz kalınması durumlarında ortaya çıkar.

Bebeklerde ateş ve kusmanın nedenleri büyük olasılıkla enfeksiyon kaynaklıdır. Vücuttaki enfeksiyon bebeklerde ve çocuklarda ateş ve kusma belirtileri olarak ortaya çıkar.

Bu belirtilerin ortaya çıkma sebebi vücudun alarm durumuna geçmesi ve enfeksiyonla savaşmaya başlamasıdır. Kusma ateş halsizlik gibi durumlar çocukta meydana geliyorsa vakit kaybetmeden bir doktora gitmek gerekmektedir.

Ateş ve kusmaya ne iyi gelir sorusu bu durumla karşılaşan ebeveynlerin sorduğu soruların başında gelmektedir. Böylesi bir durumda antibiyotik kullanmak yanlış bir uygulamadır.

Antibiyotikler ateş düşürücü olmadığı gibi mide sorunlarına da direkt etki etmezler. Çocuklarda kusma belirtileri görülmeye başladığı zaman buna neyin sebep olduğunun tespit edilmesi ve tedavinin ona göre başlanması yerinde olacaktır.

Genel olarak ateşlenme ve kusmaya enfeksiyon sebep olsa da çocuklarda bu durumun görülmesi farklı sebeplere de bağlı olabilir. Herhangi bir alerji, diş çıkarma, bağırsak sorunları, rota virüsü kaynaklı sorunlar çocuklarda ateş ve kusma olarak kendisini gösterebilir. Ayrıca gıda zehirlenmesi durumunda birkaç saat içerisinde ateş ve kusma görülebilir.

Anne ve babaların merak ettikleri diğer bir hususta kusan çocuğa ateş düşürücü verilir mi? Sorusudur. Eğer çocukta ateşlenme yoksa kusma halinde ateş düşürücü verilmemelidir. Çocuklarda ateş ve kusmaya sebep olan virüsler; rota virüsü, Adenovirüs, Noravirüsü, Astrovirüs gibi çeşitlerdir.

Bu virüslerin çocuklarda ve bebeklerde en önemli belirtileri ateş ve kusma olarak meydana çıkmaktadır. Virüsün alınmasından bir ila iki gün sonra ortaya çıkan ateş ve kusma on gün kadar sürecektir.

Ayrıca çocukluk hastalıkları olan kızamık, kızamıkçık, suçiçeği gibi rahatsızlıklar da ateşe sebep olmaktadır. Bundan başka yapılan aşılar, kafa travmaları, ilaçlar ve bağışıklık sistemi hastalıkları kusma ve ateş olarak kendisini gösterebilir.

Çocuklarda ateş 38,5 civarında ise beslenme düzeni bozulmamış ve genel durumu iyiyse ateş düşürücü ilaç verilerek takip altında tutulur.

Ancak daha yüksek ateşler, halsizlik, iştahsızlık gibi durumlarla seyrediyor; çocuk bir tatlı kaşığından daha fazla kusuyorsa ve bu durum sürekliyse vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.  

Kaynak : https://www.nutuk.com.tr/haber/471/cocuklarda-ates-ve-kusma-belirtilerine-dikkat.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama