Emine Erdoğan: Türkiye, dünya mazlumları için de umut

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "İnsanlığın emaneti Kudüs, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde gerçek sahiplerinin elinden alınmaya çalışılıyor. Böylesi bir zulüm ancak vicdanlı yüreklerin cesur mücadelesiyle aşılabilir." dedi.

Emine Erdoğan: Türkiye, dünya mazlumları için de umut
Emine Erdoğan: Türkiye, dünya mazlumları için de umut Editör

Emine Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kadın ve Demokrasi  Derneği (KADEM) 6. Geleneksel Üye İftarı programına katıldı.

Burada konuşan Erdoğan, ramazanın bağışlanmaya vesile, ruhun ve  bedenin arınmasına fırsat olduğunu söyledi.

Bir aylık nefis mücadelesinin, tüm yıla yayılarak hayatın manevi bir  disiplin altına almasını temenni eden Erdoğan, "Ramazan, aynı zamanda köklü bir  geleneği, zengin bir kültürü bize yeniden hatırlatan iklimdir." ifadesini  kullandı.

Erdoğan, KADEM'in kadınların güçlendirilmesi için nitelikli projeler  ürettiğini vurgulayarak, "Geleceğe İşbaşı Projesi" ile kızlara yeni ufuklar  açtığını söyledi.

Projenin, sivil toplum-kamu iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu  dile getiren Erdoğan, şunlar kaydetti:

"42 evladımız, bilişim teknolojileri, tıbbi sekreterlik, muhasebe gibi  alanlarda iş sahibi oldu. Bu somut çıktı, projenin geleceği adına da umut  vadetmektedir. Bu vesileyle projeye katkı veren tüm kurum ve kuruluşları,  sponsorları tebrik ediyorum. Bu projenin KADEM'in tüm temsilciliklerinde de aktif  şekilde uygulanmasını, diğer STK'lara örnek olmasını diliyorum.

Gençlerimizi, özellikle de kız evlatlarımızı güçlendirerek hayata  hazırlamak, geleceği inşa etmektir. Kadınları güçlü bir toplum sağlamalıyız çünkü  cinsiyet adaletinin yerleştiği bir toplumda adaletin tüm kazanımları mevcuttur.  Çok şükür bu konuda ülkemizde gelişmekte olan bir farkındalık var.

Kadınlarımız  tüm alanlarda 15 yıl öncesine göre çok daha iyi bir durumdalar. Hükümetimizin  vaadi 2023 yılında kadınların iş gücüne katılım oranını yüzde 41'lere  çıkarmaktır. Bu toplumsal hayata, siyasete iş dünyasına kadın duyarlılığının,  zekasının, sezgisinin taşınması demektir."

"DÜNYANIN KADINLARI MUKTEDİR YÜREĞİNE İHTİYACI VAR"

Emine Erdoğan, dünyanın kadınların muktedir yüreğine ihtiyacı olduğuna  dikkati çekerek, siyasi ve ekonomik mücadelelerin yeryüzünü bir ateş topuna  çevirdiğini anlattı.

İç savaşların, işgallerin, katliamların ruhların üzerinde ağır bir  stres oluşturduğuna işaret eden Erdoğan, "İnsanlığın emaneti Kudüs, uluslararası  hukuka aykırı bir şekilde gerçek sahiplerinin elinden alınmaya çalışılıyor. 

Böylesi bir zulüm ancak vicdanlı yüreklerin cesur mücadelesiyle aşılabilir.  Kadının ve erkeğin birbirini tamamladığı, aklın ruhla buluştuğu, teorinin  pratikle bütünleştiği bir dünya inşa etmek durumundayız.

Ne mutlu ki Türkiye bu  potansiyele sahip. Toplumumuzda bu yönde büyük bir değişim, farkındalık ve  dinamizm var. Biraz daha fazla cesaret, özgüven ve erdemle inşallah yer kürede  vicdanın sesi olmaya hep birlikte devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye'nin son 15 yılda birçok alanda kendini aştığının  altını çizerek, ülkenin bu süreçte darbelerle de sınandığını vurguladı.

Tarihin kara bir lekesi olan 27 Mayıs'ın yıl dönümünde merhum Başbakan  Adnan Menderes'i de rahmetle andığını dile getiren Erdoğan, "Rabbim bu ülkeye bir  daha 27 Mayıs'lar, 15 Temmuz'lar yaşatmasın." dedi.

"TÜRKİYE DÜNYA MAZLUMLARI İÇİN DE UMUT"
 
Emine Erdoğan, Türkiye'nin dünya mazlumları için de umut olduğunu  belirterek, şöyle devam etti:

"Dünya'nın bizlerin merhametine, cesaretine, ferasetine, gücüne  ihtiyacı var. Kendilerine ekmek uzatanlara, 'Beni tekrar acıktırmayacak bir ilaç  verir misin?' diyen Suriyeli çocukların bize ihtiyacı var. Son nefesini 'Sizi  Allah'a şikayet edeceğim.' diyerek veren Gazzeli çocukların üzerimizde hakkı var. 

Şu basit gerçeği unutmayalım; tüm dünya zulümlere seyirci. Türkiye dışında  mazlumların sesine kulak veren yok. İslam dünyasının bu büyük sorunlarına  baktığımızda 'Müslümanlar neden birlik olamıyor?' diye hayıflanıyoruz. Emin olun  biz külliyen birleşirsek, tek vücut olursak, İslam dünyasının da birleşme umudu  artar.

Birlikte yapabileceğimizi düşündüğümüz şeyler, yek vücut olmanın bir adım  ötesinde, yeter ki farklılıklarımızı zenginlik sayıp birleşerek bölgemizde güçlü  bir rol model olalım. Yeter ki yaptığımız işe aklımızı, ruhumuzu, kalbimizi  katalım."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
65 yaşındaki oğlunu genç bi adamla uygunsuz bi şekilde yakalayınca! Drenaj borusuna atmıştı!
65 yaşındaki oğlunu genç bi adamla uygunsuz bi şekilde yakalayınca! Drenaj borusuna atmıştı!
Cinsiyet değiştirmeden önce yaptığı meslek şaşırttı
Cinsiyet değiştirmeden önce yaptığı meslek şaşırttı