Son dakika: NATO zirvesinde büyük kriz

ABD Başkanı Donald Trump'ın, NATO müttefiklerinin savunma harcamaları taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda ABD'nin ittifaktan çıkacağı tehdidinde bulunduğu iddia edildi. Bu iddia krize neden oldu. Liderler Gürcistan ve Ukrayna ile yapılan oturama ara verdi. Acil toplantı yapıldı.

Son dakika: NATO zirvesinde büyük kriz
Son dakika: NATO zirvesinde büyük kriz Editör
Advert

Açıklama yapan ABD Başkanı Trmup "Çok sert konuştum ama NATO'ya inancımız tam. Sanırım ABD'yi Senato onayı olmadan NATO'dan çıkarabilirim ama buna gerek yok" dedi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde üye ülkeler arasında ABD Başkanı Donald Trump'ın savunma bütçesi konusundaki ısrarı nedeniyle kriz yaşandığı ifade edildi. ABD Başkanı Donald Trump'ın, NATO müttefiklerinin  savunma harcamaları taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda ABD'nin ittifaktan  çıkacağı tehdidinde bulunduğu iddia edilmişti. 

NATO kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise Trump'ın sert çıkışının  NATO ortaklarıyla düzenlenen oturumda rahatsızlığa neden olması üzerine liderler,  Gürcistan ve Ukrayna ile yapılan toplantıya ara verdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 29 lideri olağanüstü oturumda  bir araya getirdi

Toplantı öncesinde sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Trump,  NATO müttefiklerinin savunma harcamalarında ilk olarak yüzde 2 taahhüdünü  "anında" karşılaması gerektiğini belirterek, bu barajın da yüzde 4'e  yükseltilmesi gerektiğini belirtmişti.

TEHDİT ETMEDİ...

Öte yandan, Reuters'ın haberine göre NATO'dan iki kaynak, ABD Başkanı Donald Trump'ın, savunma harcamalarını az bulduğu müttefiklerine yönelik sert eleştirilerine rağmen, NATO'dan çıkma tehdidinde bulunmadığını söylediler.Trump'ın ittifaktan çekilme yolunda bir tehdit getirip  getirmediği sorusuna her iki kaynak da "hayır" yanıtı verdi.  

ABD BAŞKANI KONUŞTU

ABD Başkanı, üye ülkelerin savunma harcamalarını bütçelerinin yüzde 2'sinin üzerine çıkarma konusunda söz verdiğini söyledi. Trump, NATO müttefiklerinin ABD'nin adil bir şekilde muamele görmediği için endişeli olduğunu ancak şu anda ABD'nin adil bir muameleye maruz kalmaya başlayacağını aktardı.

Trump, "25 ülke arasında sadece 5 ülkenin NATO'nun savunma harcaması hedeflerine ulaşıyor.  Dün biraz  sert konuştum ama NATO'ya inancımız tam" dedi. ABD Başkanı üye ülkelere savunma harcamalarının paylaşılması konusunda 'aşırı mutsuz' olduğu söylediğini aktardı. 

ABD'yi Senato onayı olmadan  NATO'dan çıkarma ihtimali ile ilgili de konuşan Trump, "Sanırım bunu yapabilirim ama buna gerek yok" ifadesini kullandı. 

Trump'ın konuşmasından diğer satır başları;

"NATO bize yardımcı olduğundan daha çok  Avrupa'ya yardımcı oluyor"

"NATO liderleri Rusya Devlet Başkanı  Putin'le görüşeceğim için bana teşekkür etti"

"ABD Başkanı Donald Trump: "AB çok dikkatli olsun. Göç Avrupa'yı  kontrolü altına alıyor"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İddialı Dizi Yüzleşme 4'üncü Bölümle Final Yapıyor
İddialı Dizi Yüzleşme 4'üncü Bölümle Final Yapıyor
Beklenmedik yakınlaşma!
Beklenmedik yakınlaşma!