Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırı yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürülmüştür.Söz konusu değişiklik ile (döviz imkan oranı) yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir" denildi.

Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi
Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi Editör
Advert

Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), rezerv  opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırının yüzde 45’ten  yüzde 40’a düşürüldüğünü bildirdi. 

TCMB tarafından yapılan açıklamada, "Rezerv opsiyonu mekanizması  kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırı yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürülmüştür. 

Söz konusu değişiklik ile (döviz imkan oranı) yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında  döviz bankaların kullanımına geçecektir" denildi. 

 Değişiklik kapsamında dilim aralıkları şu şekilde belirlendi:  

REZERV OPSİYON MEKANİZMASI (ROM) NEDİR?

Bankaların zorunlu karşılıklarının belirli bir yüzdesini altın veya yabancı para cinsinden yatırılmasına imkân tanıyan bir uygulamadır.  Bu durum bankalar için bir zorunluluk değil bir alternatiftir. Bankaların mevduat olarak yatırılan TL ile belirli bir oranda altın ve ya döviz almaları belirli bir mekanizmaya bağlı olarak gerçekleştirilir.

ROM’un amacı döviz varlıklarını arttırarak dış finansal şoklara karşı ekonominin dayanıklılığını arttırmaktır.

Rezerv Opsiyon Mekanizmasının dövize etkisi

Rezerv opsiyon mekanizması döviz piyasaları üzerinde dengeleyici bir etki yaratmaktadır. Döviz rezervlerinin artmasına yardımcı olur.

ROM hem döviz kurunun hem de piyasa likiditesinin oynaklığını sınırlama potasiyeli taşır. Döviz bolluğu zamanında piyasadan döviz çekme döviz darlığı zamanında ise piyasaya döviz sağlanmasını amaçlar.

Sermaye giriş çıkışlarının;

1- Döviz kurları üzerindeki etkilerini hafiflemek

2- Yabancı para cinsinden kredilerin üzerindeki olumsuz yansımaları hafifletmek

3- TL faizlerinin sınırlı ya da hiç etkilenmeden azaltılmasına yardımcı olmak

Açısından benzer diğer araçlara göre ön plâna çıkmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu