Büyük müjde! Emeklilik için prim süresi azaltılıyor

Son Dakika Ekonomi Haberleri

Büyük müjde! Emeklilik için prim süresi azaltılıyor
Büyük müjde! Emeklilik için prim süresi azaltılıyor Editör
Advert

Esnafın, emeklilik için gerekli prim gün sayısının SSK’lı çalışanlarla eşitlenmesi gündemde. Bağ-Kur’lular bu sayede, 9 bin gün yerine, 7 bin 200 günde emekli olabilecek.

Daha önce Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu’nda özellikle 2.5 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli prensip kararları alınmıştı.

Bağ-Kur ve SGK arasındaki farkların eşitlenmesi komisyonda gündeme gelmişti. Düzenleme hayata geçerse hem gelir, hem de emeklilik süresinde emekliler arasında eşitlik sağlanacak.

BİN 800 GÜN FARK VAR

Prim süresindeki eşitlik düzenlemesi son şekli verildikten sonra yasa taslağı haline getirilecek. 2008`de gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformuyla işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) olarak belirlenmişti

Fakat Bağ-Kur`lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak tespit edilmişti. Dolayısıyla Bağ-Kur`lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda bırakılmıştı

Sosyal güvenlikte adalet komisyonunda SGK`lı çalışanla, Bağ-Kur`lu çalışan arasındaki bin 800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin kalkması, bir başka ifadeyle emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörüldü.

Bu karar dezavantajlı durumun ortadan kalkması ve Bağ-Kur`lunun yasa çıktıktan sonra 5 yıl daha erken emekli olması anlamına geliyor. Bu yıl sonuna kadar yetişmesi beklenen yasanın en geç 2018`de çıkacağı ifade ediliyor.

MAAŞ DA FAZLA OLUYOR

Normal şartlarda SGK`lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken ilk işe giriş veya sigorta tescil tarihi esas alınıyor. Bağ-Kur`da ise fiilen prim ödenen güne göre emekli olunuyor.

Aynı çalışma şartlarında SGK`lı bir işçi 48, Bağ-Kur`lu sigortalı ise 55 yaşında emekli olabiliyor.

Bağ-Kur`lular, SSK`ya geçerek daha erken emekli olabiliyor. Erken emeklilik imkanının yanı sıra yüzde 15-20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün hale geliyor.

İNTİBAK ŞART

2000 yılından önce emekli olan SGK`lılara intibak yasası çıkarılmış ve 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı.

31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş bu haktan yararlanırken 1 Ocak 2000`de yani bir gün sonra emekli olan ise yararlanamadı.

(Kaynak:Akşam)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RESMEN NEFES KESİYOR! ŞEYMA, ACUN'A NİSPET YAPMAYA DOYAMADI
RESMEN NEFES KESİYOR! ŞEYMA, ACUN'A NİSPET YAPMAYA DOYAMADI
ATEŞLİ ŞARKICIDAN OLAY PAYLAŞIM: AMAN TANRIM, YANLIŞ BEDEN SÜTYEN TAKIYORMUŞUM!
ATEŞLİ ŞARKICIDAN OLAY PAYLAŞIM: AMAN TANRIM, YANLIŞ BEDEN SÜTYEN TAKIYORMUŞUM!