Deniz kaplumbağalarının yuva alanları temizlendi

Deniz kaplumbağalarının yuva alanları temizlendi
Deniz kaplumbağalarının yuva alanları temizlendi
Advert

MERSİN (AA) - Mersin'in Akdeniz ilçesinde, nesli koruma altında olan deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı sahilde temizlik çalışması yapıldı.

Akdeniz Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler, Kazanlı sahili ile vatandaşların mesire alanı olarak kullandığı ağaçlık alanlarda kapsamlı temizlik çalışması yapıldı.

Ekipler, sahile atılan tarımsal ve evsel atıkların yanı sıra, deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Caretta Caretta Parkı'nın çevresini de temizledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akdeniz Belediyesi Başkan Vekili Kaymakam Muhittin Pamuk, Mersin'in, dünyanın en önemli sahillerine ev sahipliğini yaptığı değerlendirmesinde bulundu.

Kentteki sahillerde, nesli koruma altında olan deniz kaplumbağalarının yaşadığını anımsatan Pamuk, şöyle devam etti:

"Kazanlı sahilimiz, dünya üzerinde nesli uluslararası kanun ve sözleşmelerle koruma altına alınan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı çok ender yerlerden birisi. Bu nedenle yavru çıkışı olan sahillerimizin temiz tutulması ve yuvaların korunması çok önemli. Ne yazık ki tarımsal ve evsel atıklar, balık ağları, poşetler, pet ile kutu gibi çeşitli atıklara takılıp denize ulaşamayan yavru kaplumbağalar hayatını kaybedebilmektedir."

Pamuk, sahillere piknik yapmak ya da yüzmek için gelen vatandaşların çevre temizliğine karşı duyarlı olması gerektiğini kaydetti.


Mersin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oyuncu Seda Bakan'dan müjdeli haber
Oyuncu Seda Bakan'dan müjdeli haber
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı