AB Komisyonu Başkanı Juncker: AB, Türkiye ile stratejik ortaklığını sürdürecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Edirne'de askeri bölgede yakalandıktan sonra tutuklu yargılanan Yunan ordusuna mensup iki askerin tahliye edilmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, "AB, Türkiye ile stratejik ortaklığını sürdürmeye devam edecek." dedi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker: AB, Türkiye ile stratejik ortaklığını sürdürecek
AB Komisyonu Başkanı Juncker: AB, Türkiye ile stratejik ortaklığını sürdürecek Editör
Advert

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Juncker, Yunan ordusuna  mensup iki askerin tahliye edilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Bulgaristan'ın Varna kentinde mart ayında gerçekleşen Türkiye-Avrupa  Birliği Zirvesi'nde Türkiye'nin Avrupalı komşularından korkması için bir neden  olmadığını ifade ettiğini anımsatan Juncker, "AB, Türkiye ile stratejik  ortaklığını sürdürmeye devam edecek." ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı, ayrıca "demokratik, müreffeh ve istikrarlı bir  Türkiye görmek istediklerini" de dile getirdi.

Olay

Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan  Yunanistan ordusuna mensup iki askerin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine  karar verildi.

Edirne'de 1 Mart'ta, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı  "Hudut Kartalları" adlı sınır birliği ekipleri, devriye görevi sırasında  Pazarkule yakınlarında Yunanistan ordusuna mensup teğmen ve astsubay çavuş  rütbelerindeki iki askeri, askeri yasak bölgede yakalamıştı. Tüfeklerine el  konulan askerler, Edirne Jandarma Komutanlığı'na teslim edilmişti.

Jandarmadaki işlemleri tamamlanan ve adliyeye çıkarılan iki asker,  savcılıktaki ifadelerinin ardından, "askeri casusluğa teşebbüs" ve "askeri yasak  bölgeye girmek" suçlarından tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk  edilmişti.

Hakimlik, 2 Mart'ta Teğmen Aggelos Mitretodis ile Astsubay Çavuş  Dimitros Kouklatzis'in askeri yasak bölgeye girmek suçundan tutuklanmasına karar  vermişti.

İki asker ifadelerinde, karda gördükleri ayak izlerini takip etmeleri  sonucu Türk tarafına geçtiklerini ve cep telefonlarındaki görüntüleri, üst  rütbelilere göndermek amacıyla kaydettiklerini öne sürmüşlerdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu