ABD'den Çin'e yüzde 10 ek gümrük vergisi!

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne daha 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını bildirdi.

ABD'den Çin'e yüzde 10 ek gümrük vergisi!
ABD'den Çin'e yüzde 10 ek gümrük vergisi! Editör

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Trump, ABD Ticaret  Temsilciliğine (USTR), Çin'e yönelik ikinci gümrük vergisi paketini hayata  geçirme talimatı verdiğini duyurdu.

Yaklaşık 200 milyar dolarlık ürünü ilgilendiren tarifelerin bir hafta  sonra uygulanmaya başlanacağını belirten Trump, "Bugün, 7 hafta süren kamuoyu  bildirim süresi, oturumlar ve geniş yorum imkanlarının ardından USTR'ye yaklaşık  200 milyar dolarlık Çin ithalatına yönelik ek tarifeleri uygulamaya başlama  direktifini verdim. 24 Eylül'de yürürlüğe girecek ve yıl sonuna kadar yüzde 10  seviyesinde kalacak tarifeler, 1 Ocak 2019'dan itibaren yüzde 25'e yükselecek."  ifadelerini kullandı.

Trump, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki "ticaret savaşının"  büyümesine neden olacağı öngörülen açıklamasında, Çin'in misillemeye gitmesi  durumunda yaklaşık 267 milyar dolarlık Çin menşeli ürünü kapsayan üçüncü tarife  paketinin anında yürürlüğe gireceğini vurguladı.

Çin yönetimine "ülkenin adaletsiz ticaret uygulamalarını  sonlandırma" çağrısında bulunan Trump, "Umarım, bu ticaret meselesi, sonunda  büyük saygı ve yakınlık hissettiğim Çin Devlet Başkanı Şi ve benim tarafından  çözülecek." görüşünü paylaştı.

ABD'nin şimdiye kadar attığı korumacı ticaret adımlarına "kısasa  kısas" yanıtlar veren Pekin yönetiminin, 200 milyar dolarlık ürünü etkileyecek  ikinci tarife paketine nasıl karşılık vereceği ise merakla bekleniyor.

5 bin Çin ürününü ilgilendiriyor

Trump yönetimi, deniz mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve  kimyasal minerallerden sebze ve meyvelere, tütün mamullerinden otomobil lastiğine  kadar 5 bin farklı ürünün yer aldığı 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün  listesini 10 Temmuz'da açıklamıştı.
 
Söz konusu listedeki ürünlere gümrük vergisi getirilmesinin Amerikan  şirketlerini nasıl etkileyeceğini anlamaya yönelik 60 günlük geri bildirim süresi  6 Eylül'de sona ermişti.

ABD-Çin "ticaret savaşının" gelişimi

ABD ile Çin arasında bir "ticaret savaşının" başlangıcı olarak görülen  gelişmeler, Trump yönetiminin 23 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla  yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

Çin, Washington'un çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük  vergilerine cevaben nisan ayı başında ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25  arasında değişen tarifeler getirdi.

ABD yönetimi, ayrıca Çin'in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve  fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle  toplam 50 milyar değerindeki Çin menşeli ürüne, temmuz ve ağustos aylarında yüzde  25 ek gümrük vergisi uygulamasını yürürlüğe koydu.

Pekin yönetiminin, ABD'nin sadece Çin'i hedef alan bu hamlesine  tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, bu karara cevaben ABD'den ithal edilen  50 milyar dolar tutarındaki 659 ürünü yüzde 25 gümrük vergisine tabi tutmaya  başladı.

ABD Başkanı Donald Trump, 18 Haziran'da Çin'in daha önce açıkladığı  tarifelere misillemeyle karşılık vermesi halinde 200 milyar dolar değerindeki  ürünlere de yüzde 10 gümrük vergisi uygulanması talimatını verdi.

ABD Ticaret Bakanlığının resmi verilerine göre, geçen sene Çin'den  ithal edilen tüm malların toplam değeri yaklaşık 505,5 milyar dolara tekabül  etmişti. Bu yılın ilk yarısında Çin'den ithal edilen ürünlerin toplam değeri ise  250 milyar dolar civarında gerçekleşti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali Erbil'den müjdeli haber geldi
Mehmet Ali Erbil'den müjdeli haber geldi
Jennifer Lopez hayranının kucağında dans etti
Jennifer Lopez hayranının kucağında dans etti