TSK'dan flas açıklama.. 3 gündür süren çatışmaya Asker takviye ettik...

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız..

TSK'dan flas açıklama.. 3 gündür süren çatışmaya Asker takviye ettik...
TSK'dan flas açıklama.. 3 gündür süren çatışmaya Asker takviye ettik... Ayse Duygulu
 

YPG/PKK, iki yıl önce Afrin'den güneydoğuya doğru yayılarak işgal  ettiği Tel Rıfat ilçesinden, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) hedeflerine taciz atışları  yapıyor. Tel Rıfat'ın karşısındaki Mare'de konuşlu ÖSO'nun karşılık vermesi  üzerine Azez-Mare hattında başlayan çatışmalar, üç gündür sürüyor. YPG/PKK, bu hattaki yerleşimlere havan topu saldırıları da yapıyor.  Çatışmalar halihazırda düşük yoğunluklu sürüyor.

TSK takviye yaptı

Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde konuşlu Türk Silahlı Kuvvetleri  (TSK) unsurları da havan topu saldırılarına obüs atışlarıyla karşılık verdi. Bu arada TSK, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin YPG/PKK ile olan cephe  hatlarını da güçlendirdi. TSK konvoyları, bölgeye yaklaşık 30 araçla tank, personel taşıyıcı,  obüs ve uzun namlulu silah sevk etti.

Tel Rıfat'ın durumu

YPG/PKK, 2016 başlarında, Fırat Nehri'nin doğusunda işgal ettiği  topraklar ile batısında bulunan Afrin'i karadan birleştirmek için arada kalan  bölgeleri ele geçirmeyi amaçladı. Afrin'den güneydoğuya, Münbiç'ten de batıya  hamle yapan örgüt, Tel Rıfat ve Bab'ı alarak, hattı birleştirmeye çalıştı. 

YPG/PKK, böylece Suriye-Türkiye sınırı boyunca kesintisiz hakimiyet kuşağı  oluşturacaktı. Teröristler, o dönem Rusya'nın yoğun hava desteğini alarak,  Afrin'den güneydoğuya doğru yayıldı. Afrin'den çıkan örgüt, muhaliflerin  kontrolündeki Tel Rıfat ilçesi ve çevre köylerini hızla işgal etti.

YPG/PKK, Tel Rıfat'ı işgali sırasında yaklaşık 250 bin Arap sivili  göçe zorlandı. Tel Rıfatlılar, Fırat Kalkanı bölgesine komşu ve muhaliflerin  kontrolünde bulunan Azez ilçesine sığındı. Örgüt, işgalden sonra Tel Rıfat'a Afrin'den getirdiği aileleri  yerleştirmeye başladı. Halihazırda ilçede 15-20 bin civarı Kürt ve Arap yaşıyor. Ancak  bunların yalnızca 700-800 kadarı Tel Rıfat'ın yerlisi olan Araplardan oluşuyor.

Zeytin Dalı Harekatı'nda Tel Rıfat'a bağlı bazı köyler, teröristlerden  kurtarılmıştı. Şeale köyünü ise harekattan cesaret alan ve daha önce Bab'a  sığınan köylüler kendi imkanlarıyla geri almıştı. Öte yandan, Tel Rıfat'ın güneydoğusunda küçük bir bölgede Beşşar Esed  rejimi varlığı da bulunuyor.

Eylül 2017'de, Rusya, YPG/PKK'yı Tel Rıfat'ı rejime devretmesi için  "ikna ettikleri" yönünde bir açıklama yapmıştı. Bu sırada bölgeye Rus askeri  polisi konuşlanmıştı. Ancak böyle bir devir gerçekleşmemişti. İlçede uzun süredir Rus askeri  polisine rastlanmazken, rejim güçleri devriye geziyor. Rejim, Tel Rıfat'ta  yalnızca, ilçenin güneydoğusunda Vahşiyye adlı küçük bir bölgede hakim durumda.

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 2019'un ilk yarışmacısı belli oldu
Survivor 2019'un ilk yarışmacısı belli oldu
Nurgül Yeşilçay evleniyor
Nurgül Yeşilçay evleniyor