Emekliye 355 lira intibak zammı müjdesi! İşte ayrıntılar

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız..

Emekliye 355 lira intibak zammı müjdesi! İşte ayrıntılar
Emekliye 355 lira intibak zammı müjdesi! İşte ayrıntılar Ayse Duygulu
Advert

TAKVİM'E telefon yağdıran emeklilerin talepleri arasında ilk sırayı intibak alıyor. Emekliler, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibakzammı yolunu açacak düzenlemenin Meclis'e taşınmasını istiyor.Bu sayede yüzbinlerce emeklinin maaşları arasındaki fark azalacak.

Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için TBMM'yi adres göstermişti.Buna göre, intibak düzenlemesi yasayla yapılabilecek. Eğer intibak vizesi çıkarsa, emeklilerin bir şey yapmasına gerek olmayacak.

Yasanın çıkmasının ardından da Çalışma Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu detaylı bir çalışma gerçekleştirecek. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. Bu da belli bir süre alacak. Düzenleme, her emekliye farklı yansıyacak.

PARALAR YATMIŞTI

Emeklilere, prim ödemelerine ve hizmet sürelerine göre farklı zamlar söz konusu olacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK'lıya 50 ile 355 lira zam yapılmıştı. Uzmanlar, yeni intibakta da zam oranlarının bu seviyelerde olabileceğini belirtiyor.Türkiye Emekliler Derneği, yapılacak bir intibak düzenlemesinin yaklaşık 5 milyon emekliyi kapsayacağını ifade ediyor.

TEKLİF VERİLDİ

EMEKLİ aylıklarının iyileştirilmesi ve aylıklar arasında eşitsizliğin giderilmesi amacıyla Meclis'e kanun teklifi verildi. Teklifle, emekli aylıklarının, gelecek yıl için asgari aylık bin 200 TL, 2020 yılında bin 400 TL, 2021 yılında bin 600 TL olması öngörülüyor.2022 yılında ise asgari ücret düzeyinde en düşük emekli aylığı ödenmesi hedefleniyor. Böylece en düşük emekli maaşı o yıl uygulanan asgari ücret kadar olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu