Akdeniz'de sıcak saatler! Yunanistan Türk gemisini...

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız..

Akdeniz'de sıcak saatler! Yunanistan Türk gemisini...
Akdeniz'de sıcak saatler! Yunanistan Türk gemisini... Ayse Duygulu
Advert

Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisi, dün  akşamdan itibaren, Doğu Akdeniz'de önceden ilan edilen Türkiye'ye ait Güzelyurt Araştırma Sahası'nda çalışmalarına başladı. Gemi, sabah saatlerindeki çalışmaları sırasında, Yunanistan'a ait fırkateyn tarafından taciz edildi. Bunun üzerine, bölgedeki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar, araştırma gemisini uluslararası hukuk ve teamüllere aykırı olarak taciz eden Yunan gemisinin faaliyetini önledi.

Araştırma gemisinin çalışmalarının Türkiye'nin uluslararası hukuktan  doğan hak ve menfaatleri doğrultusunda güvenli ve iyi komşuluk ilişkilerine  saygılı bir şekilde devam ettiğini belirten yetkililer, çevre denizlerdeki  faaliyetlerin daima komşuların hak ve hukukuna saygılı, ancak aynı zamanda  hakların korunması noktasında da duyarlı ve kararlı olarak planlandığı şekilde  sürdürüldüğünü vurguladı.

ENERJİ BAKANLIĞI: YUNANİSTAN UZAK DURSUN

Enerji Baklanlığı tarafından yapılan açıklamada:Yunanistan gerilimi tırmandıracak girişimlerden uzak dursun.Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklı haklarını kullanmaya devam edecek.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin Yunan fırkateyni tarafından durdurulmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan resmi açıklama şöyle:

"R/V “Barbaros Hayreddin Paşa” gemisi tarafından Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda bu sabah (18 Ekim) itibariyle yeni bir sismik araştırma faaliyetine başlanmıştır. Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hususta dün yapılan basın açıklaması uluslararası hukuk bakımından tamamen temelsizdir. Yunanistan’ın gerçekçi olmayan iddialarında ısrar etmesi¸ ikili ilişkilere ve bölge istikrarına zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Türkiye kıta sahanlığında uluslararası hukuktan kaynaklanan egemen hak ve yetkilerini kullanmaya devam edecektir. Bu vesileyle Yunanistan’a bölgede bir tırmanmaya neden olacak davranışlardan uzak durmasını salık veriyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu