'ABD büyük bir savaşa girebilir'

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

'ABD büyük bir savaşa girebilir'
'ABD büyük bir savaşa girebilir' Ayse Duygulu
Advert

Military Times gazetesinin yaptığı ankete katılan askeri personelin  yüzde 46'sı ülkenin 1 yıl içinde büyük bir savaşa girebileceğini belirtti. Gazetenin 2017'de yaptığı aynı içerikteki ankette, küçük çaplı da olsa  bir savaş olabileceğini düşünen askerlerin oranı yüzde 5'te kalmıştı.

Savaş beklentisinin yükselmesinin nedeninin Trump yönetiminde artan  küresel istikrarsızlık ve özellikle Rusya ile Çin gibi güçlerin yarattığı  tehditler olduğu ifade edildi.

Yakın güçteki rakipler

Ankete katılan askerler, ABD'ye en fazla tehdit oluşturan ülkelerin  Rusya ve Çin olduğunu düşünüyor. Bu konudaki çoktan seçmeli soruya yanıt veren  katılımcıların yüzde 71 Rusya'yı, yüzde 69'u Çin'i tehdit olarak gördüklerini  belirtti.

Geçen yıl yapılan ankette bu oranlar Rusya için yüzde 53, Çin için ise  yüzde 45 idi. Ankette, askeri liderlerin "yakın güçteki bir rakibe" karşı olası  bir savaşa hazır olunması gerektiğine dair verdiği mesajların bu artışta etkili  olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Askerlerin tehdit olarak gördüğü unsurlardan bir diğeri de yüzde 89  ile siber terörizm. Katılımcıların yüzde 57'si ise iç kaynaklı aşırıcı terörü  tehdit olarak görüyor. Dış kaynaklı aşırıcı terörü tehlike olarak değerlendiren  askerlerin oranının da yüzde 48 olduğu ifade edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu