Milyonlarca emeklinin beklediği müjde geldi! İşte emekliye ocak zammı...

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

Milyonlarca emeklinin beklediği müjde geldi! İşte emekliye ocak zammı...
Milyonlarca emeklinin beklediği müjde geldi! İşte emekliye ocak zammı... Ayse Duygulu
Advert

Yeni Ekonomi Programı'nda bu yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.8 olarak belirlendi. Bu da 2018 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranını yüzde 10.65'e çekti. Bu oran hem zam hem fark anlamına geliyor.

Yaklaşık 12.5 milyon emekli ile 3 milyon memur bu yılın ikinci yarısında oluşacak enflasyon oranını bekliyor.
Çünkü 2018 yılının ikinci 6 ayında oluşacak enflasyon oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammını, memurların ve memur emeklilerinin ise enflasyon farkı alıp almayacağını belirliyor.

Merkez Bankası da yıl sonu enflasyon tahminini güncelledi. Yapılan yeni tahmine göre yıl sonu enflasyon oranının yüzde 23.5 olması bekleniyor. Peki Merkez Bankası'nın enflasyon tahmini gerçekleşirse emekli 2019 Ocak zammı ne kadar olacak? Emeklinin Ocak zammı yüzde kaç olacak? Emekli zam oranı belli oldu mu? İşte emekli Ocak zammı ile ilgili detaylar...

ENFLASYON HEDEFİ KAÇ OLARAK AÇIKLANDI?

Hafta içinde açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda yıllara göre enflasyon hedefleri de açıklandı. Buna göre 2018 yılının sonunda enflasyonun yüzde 20,8 oranında gerçekleşmesi bekleniyor. Merkez Bankası ise yeni tahminin yüzde 23,5 olarak açıkladı.

BU DURUMDA 6 AYLIK ENFLASYON YÜZDE KAÇ OLACAK?

Bu tahmin gerçekleşirse bu yılın ikinci altı ayındaki enflasyon artışı ise yaklaşık yüzde 13,35 olacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak'ta 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Bu durumda SSK ve Bağ-/Kur'luların zam oranı yüzde 13,35 olacak.

MEMUR EMEKLİLERİNİN ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?

Memur emeklilerine ise yüzde 4 toplu sözleşme zammı ve 2018'in ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 3.5'i aşarsa enflasyon farkı verilecek. Yüzde 13,35'lik orana göre zam oranlarını hesaplayalım. Memur emeklilerine ve memurlara yüzde 3.5'luk Temmuz zammının üzerine yüzde 9,85 enflasyon farkı oluşacak. Memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 4 artış ve yüzde 9,85 enflasyon farkıyla yüzde 13,85'i bulacak.

BU ORANLAR MAAŞLARI NE KADAR ARTIRACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında 135 lira ile 653 lira arasında artış yaşanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde halen en düşük maaş bin 21 lira 39 kuruş seviyesinde bulunuyor. Bu maaş yüzde 13.35 artışla bin 157 lira 74 kuruşa çıkacak.

EN YÜKSEK MAAŞ KAÇ LİRA OLACAK?

Halen en yüksek aylık ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde 4 bin 892 lira 19 kuruş seviyesinde bulunuyor. Bu maaş da zam yüzde 10.65 olarak gerçekleşirse 5 bin 545 lira 29 kuruşa yükselecek.MEMUR EMEKLİSİ KAÇ LİRA ALACAK?
Şu anda en düşük memur emeklisi maaşı 2.149,87 TL civarında bulunuyor.
Bu rakam yüzde 13,85'lik artışla 297,75 TL zamlanacak.
Bu durumda en düşük maaş 2.447,62 liraya yükselecek.

ZAMLAR HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

Yeni zamlı maaşlar Ocak ayı itibariyle hesaplara geçecek.
Memur emeklileri maaşlarını ayın 1'inde aldıkları için onlara ayrıca zam farkları yatırılacak.

KESİN ENFLASYON ORANLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Bu yılın 6 aylık enflasyonu Aralık ayına ait oranların açıklanmasıyla kesinleşecek. Bu oranlar da 3 Ocak 2019 tarihinde açıklanacak.
Buna göre 6 aylık enflasyon ortaya çıkacak.

EMEKLİ İŞİNE DÖNEBİLİR

Emekli olduktan sonra bir firmada 4 yıldır çalışıyorum. Çalıştığım firma eleman çıkarmayı düşünüyor. Benim de çıkartılacağım söyleniyor. İşten çıkartılırsam işe iade hakkım bulunuyor mu? Suat Y.4857 sayılı İş Kanununun 18 maddesine göre "Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır." Salt işçinin emekli olarak çalıştığını sebep göstererek işveren iş akdini fesih edemez.

Bunun üzerine işçi işverene karşı işe iade davası açabilir. Şimdi davalar arabulucuya gitmeden açılamıyor. O yüzden çıkışınız verildikten sonra eğer işyerinizde 30 veya daha fazla çalışan varsa arabulucuya başvurabilirsiniz. İşe iade kararı sonrası göreve başlatılmaz ise 8 maaşa kadar tazminata da hükmediliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Türkücü Yavuz Bingöl, Arkadaşına Tokat Attı
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu
Hercai, Küfür Sahnesiyle Olay Oldu