'Kaşıkçı' cinayetiyle ilgili flaş gelişme

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

'Kaşıkçı' cinayetiyle ilgili flaş gelişme
'Kaşıkçı' cinayetiyle ilgili flaş gelişme Ayse Duygulu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şunlar söylendi:

"Kaşıkçı'nın önceden yapılan planlama doğrultusunda başkonsolosluğa girer girmez boğularak öldürüldüğü ve cesedinin öldürülmesinin ardından parçalanarak yok edildiği bildirildi."

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve beraberindeki heyetin, Kaşıkçı cinayeti çerçevesinde Suudi Arabistan'a davet edildiği belirtildi."
"Olayla ilgili yerli iş birlikçi bulunduğuna dair Suudi Arabistan makamlarının herhangi bir beyanının olmadığı bildirilmiştir.

"Gerçeğin ortaya çıkarılmasına yönelik tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen görüşmelerden somut sonuç elde edilememiştir" 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldüğü hatırlatılarak soruşturmaya ilişkin şu bilgiler verildi:

"Menfur olayın tüm boyutlarıyla soruşturulması, araştırılması, tüm ayrıntılarının ortaya konulması, eylemi gerçekleştirenlerin ve planlayanların yargı önüne çıkarılmaları konusunda Türkiye cumhuriyeti Devleti ve Suudi Arabistan Krallığı yetkili makamları tarafından mutabakata varıldığı kamuoyunun malumudur.

Varılan mutabakat doğrultusunda Suudi Arabistan Krallığı Başsavcı Sayın Suud El-Muceb ve beraberindeki heyet 28/10/2018 tarihinde Türkiye'ye gelmiş, 29/10/2018 tarihinde de Cumhuriyet Başsavcılığımıza çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Bu görüşmede; gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarında öldürüldüğü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasal mevzuatı ve evrensel hukukun genel prensipleri gereği soruşturma ve yargılama yetkisinin Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri'ne ait olduğu beyan edilmiş, Suudi Arabistan'da tutuklandığı bildirilen şüphelilerin ülkemize iadesi talebi yinelenmiştir."

Aynı görüşmede;

a) Maktul Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin nerede olduğu,

b) Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada planlanarak öldürüldüğü tespit edilen Cemal Kaşıkçı'nın öldürülme eyleminin planlanma aşamasına ilişkin kendi soruşturmaları kapsamında tespit edilen herhangi bir bulgunun olup olmadığı,

c) "Yerli işbirlikçi" olarak kamuoyuna yansıyan kişinin kim olduğu sorulmuş, bu sorular aynı gün yazılı olarak kendilerine iletilmiştir.

Suudi Arabistan heyeti 30/10/2018 tarihinde yeniden Cumhuriyet Başsavcılığımızı ziyaret etmiş. Bu görüşmede de kendilerine aynı sorular yöneltilerek, cevap beklendiği vurgulanmıştır. Suudi Arabistan Başsavcısı tarafindan da sorulara aynı gün içerisinde cevap verileceği beyan edilmiştir.

Bu çerçevede;

Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığınca 31/10/2018 tarihi itibari ile Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilen cevabi yazıda özetle;

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve beraberindeki heyet soruşturma kapsamında elde edilen delillerle birlikte Suudi Arabistan'a davet edilmiş, cesedin akıbetinin Suudi Arabistan'da birlikte yapılacak sorgulamalar sonucunda tespit edilebileceği, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi eyleminin planlı olup olmadığının bu sorgulamalar sonucu anlaşılabileceği, olayla ilgili olarak "yerli işbirlikçi" bulunduğuna dair Suudi Arabistan Krallığı makamlarının herhangi bir beyanının olmadığı bildirilmiştir.

Gelinen aşama itibari ile gerçeğin ortaya çıkarılmasına yönelik tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen görüşmelerden somut sonuç elde edilememiştir.

Bu itibarla;

Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen deliller doğrultusunda eylemin vehametine ilişkin aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasında zorunluluk bulunmaktadır.

1-Maktul Cemal Kaşıkçı 02/10/2018 tarihinde evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'nda daha önceden yapılan planlama doğrultusunda Başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür.

2-Maktul Cemal Kaşıkçı'nın cesedi, boğularak öldürülmesini müteakip yine önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir.
 
Sonuç olarak;

Maktul Cemal Kaşıkçı'nın uzunca bir süre geçmesine rağmen Başkonsolosluk binasından çıkış yapmadığının bir yakını tarafından adli mercilere bildirilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal başlatılan soruşturma tüm boyutlarıyla ve derinliğiyle devam etmektedir.
 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığı Cumhuriyet Başsavcılığı Türkiye cumhuriyeti Devleti Suudi Arabistan Krallığı Kaşıkçı cinayeti Kaşıkçı cinayeti son dakikka Cemal Kaşıkçı cesedi bulundu mu C

Metkim Böcek İlaçlama da %30 İndirim Hemen Tıkla >> Böcek ilaçlama

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seren Serengil, Yaşar İpek'le Dudak Dudağa Poz Verdi
Seren Serengil, Yaşar İpek'le Dudak Dudağa Poz Verdi
Buluşmalarını İfşa Eden Hayranına Ateş Püskürdü
Buluşmalarını İfşa Eden Hayranına Ateş Püskürdü