Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_949pok3jme01iorlhau493kc21, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Bakan müjdeyi verdi: 2019'da başlamayı planlıyoruz

Bakan müjdeyi verdi: 2019'da başlamayı planlıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 'Dünyanın en büyüğü olan İstanbul Havalimanı ile şehrimizi, Türkiye'mizi taçlandırdık. İnşallah diğer mega projemiz Kanal İstanbul'a ise 2019'da başlamayı planlıyoruz. İstanbul Boğazı'nı yer altından geçecek 3 katlı tünelin proje çalışmalarında da sona gelindi. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve önderliğinde milletimizin güçlenmesi, ülkemizin kalkınması için hep birlikte, el birliğiyle, güç birliğiyle yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz.' dedi.

Bakan müjdeyi verdi: 2019'da başlamayı planlıyoruz
Bakan müjdeyi verdi: 2019'da başlamayı planlıyoruz Editör

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,  Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarında taşınan yolcu sayısının 44 milyona  yaklaştığını belirterek, "Ankara-Sivas hızlı tren projesinde sona yaklaştığımızı  belirtmek isterim." dedi. 

"Kültür ve Turizmde Yeni Vizyon" başlığıyla düzenlenen, 134. Bab-ı Ali  Toplantılarında konuşan Turhan, son 16 yılda ulaşım ve haberleşmede  gerçekleştirilen faaliyetlere değinerek, Türkiye'yi ulaştırma ve haberleşme  alanında dünyayla rekabet eden bir ülke haline getirdiklerini anlattı.

16 yılda ülkeyi baştan başa yeni yollarla donattıklarını, demir yolu  yapımını milli politika haline getirdiklerini, hava yolunda yurt içi ve yurt  dışında uzakları yakın ettiklerini, haberleşmede köyden kente tüm ülkeyi en yeni  teknolojilerle donattıklarını aktaran Turhan, "Takdir edersiniz ki ulaşım ve  haberleşmeye yapılan yatırımlarla, günü kurtarmak değil, nesilleri yaşatmak  amaçlanır. Biz bu düşünceden hareketle, ulaşım altyapımızı güçlendirip dünyayla  entegre olmak için bugüne kadar 515 milyar liralık yatırım yaptık." diye konuştu.

Otoyol, bölünmüş yol, köprü ve viyadüklerle doğu-batı aksında "koridor  ülke" olarak tanımlanan Türkiye'yi kuzey-güney hattında da koridor haline  getirdiklerini ifade eden Turhan, bu sayede ülkenin 3 kıtanın birleştiği,  dünyanın en kritik kavşağı konumuna geldiğini dile getirdi.

Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli  gibi küresel ölçekli dev projeleri hizmete soktuklarını anımsatarak, Kuzey Ege  Limanı, Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi dev projelerin  de sürdüğünü kaydetti.

"Bin 983 kilometre yeni demir yolu yaptık"

Bakan Turhan, Türkiye'yi demir ağlarla örme hamlesini uzun yılların  ardından yeniden kendilerinin başlattığını belirterek, şöyle devam etti:

"Çoğu yapıldığı günden bu yana el değmeyen mevcut demir yolu ağının 10  bin 789 kilometresini komple bakım ve yenilemesini yaptık. 2004-2018 yıllarında  senede  ortalama 138 kilometre olmak üzere bin 983 kilometre yeni demir yolu  yaptık. 12 bin 710 kilometre olan demir yolu uzunluğunu 2023'te 25 bin 30  kilometreye çıkartmak temel hedeflerimiz arasında bulunuyor. Türkiye'yi, dünyada  yüksek hızlı trene sahip 8. ülke yaptık. YHT hatlarında taşınan yolcu sayısı ise  44 milyona yaklaştı. Bu arada, Ankara-Sivas hızlı tren projesinde sona  yaklaştığımızı belirtmek isterim. 2003'te başlattığımız demir yolu seferberliği  ile 77 milyon olan yolcu sayımızı 2017'de 183 milyona yükselttik. Bu sayede  akaryakıt giderlerinden de tasarruf edildi."

İstanbul Havalimanı sayesinde hava yolculuğunda yeni bir evreye  girildiğini de dile getiren Turhan, 2003'te 36,5 milyon olan hava yolu yolcu  sayısının 2017'de 195 milyona yükseldiğini bildirdi.

"Yolcu sayısının 2023'e kadar 450 milyona çıkmasını bekliyoruz. 56  olan havalimanı sayımızı ise 65'e çıkartmış olacağız." diyen Turhan, havacılık ve  uzay sanayisinde teknolojiyi ithal eden ülke olmak yerine teknolojiyi üreten,  geliştiren ve ihraç eden ülke olmayı amaçladıklarını vurguladı.

5G altyapı çalışmalarına da hız verdiklerini, bu teknolojiyle  sağlıktan tarıma, sanayiden ticarete hayatın her alanında büyük rahatlığa  kavuşulacağını belirten Turhan, 2023 hedefleri için bakanlık olarak üzerlerine  düşeni yapmak için gece gündüz çalıştıklarını kaydetti.

İstanbul'un kendileri için ayrı bir yeri ve önemi olduğunu söyleyen  Turhan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yeni yollarla, otoyollarla, köprülerle, tünellerle, metrolarla,  banliyö hatlarıyla İstanbul'a hizmet etmeyi sürdürüyoruz. Dünyanın en büyüğü olan  İstanbul Havalimanı ile şehrimizi, Türkiye'mizi taçlandırdık. İnşallah diğer mega  projemiz Kanal İstanbul'a ise 2019'da başlamayı planlıyoruz. İstanbul Boğazı'nı  yer altından geçecek 3 katlı tünelin proje çalışmalarında da sona gelindi.  Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve önderliğinde milletimizin güçlenmesi,  ülkemizin kalkınması için hep birlikte, el birliğiyle, güç birliğiyle yolumuza  kararlılıkla devam edeceğiz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama