Burlumbuş otu ne işe yarar? Faydası ve zararı nedir?

Doğal halde yetişme özelliği bulunan burlumbuş otu, ağrı kremi olarak kullanılan ve eklem ağrılarına faydalı olduğu söylenen ot türüdür.

Burlumbuş otu ne işe yarar? Faydası ve zararı nedir?
Burlumbuş otu ne işe yarar? Faydası ve zararı nedir? Editör
Advert

Doğal halde yetişme özelliği bulunan burlumbuş otu, ağrı kremi olarak kullanılan ve eklem ağrılarına faydalı olduğu söylenen ot türüdür.

Burlumbuş otu nedir?

Sıklıkla yetiştiği alanların arasında Doğu Anadolu ve İç Anadolu olduğu söylenebilir. Bu bölgelerde yer alan köylerde yetişmektedir. Köyde yaşayan insanların kullanımıyla popüler hale gelen bitkinin ne işe yaradığı veya ne olduğu yaygınlaşmasından sonra merak konusu olmuştur. Türü soğanlıdır ve lezzet olarak muazzam bir tada sahiptir. Böreklerde, salatalarda, yemeklerde ve çorbalarda kullanılır. Dağda yetişen madımak, yemlik ve çıtlık şeklindeki otlar gibi zamanla popülerleşmektedir.

Burlumbuş otu nerede yetişir?

İlkbahar mevsiminde doğanın yeşillenmesiyle varlığını gösteren bitki Karaman’da fazlaca yetişir. Özellikle orta Toroslarda görülen ot çiğ tüketilebilir. Yemek şekli ise ıspanağı andırır. Tercihe göre istenildiği gibi tüketilebilen ot jel haliyle de kendini gösterir. Eklem ağrılarını azalttığı köylülerin söylemlerinden biridir. Hal böyle olunca jeli piyasa sürülmüş ve insanların kullanmasına olanak tanınmıştır. Kol, bacak, bel gibi eklem bölgelerinde meydana gelen ağrıların hafiflemesine ve zaman içerisinde azalmasına yardımcı olan bu jel, doğal içeriği sayesinde çok fazla tercih edilmektedir.

Burlumbuş otu kullananlar ve etkileri

Kullanan kişiler herhangi bir yan etkiyle karşılaştıklarını belirtmemişlerdir. Kullanıcı yorumları haricinde otun yan etkilerini gösterebileceği olasılığı göz ardı edilmemelidir. Kullanım oranı ölçülü olmalıdır. Önerildiği dozda ve şekilde kullanılması gerekmektedir. Özellikle eklem ağrısı şikayetinden dolayı jeli kullanmak isteyenler bu ürünü kolaylıkla kullanabilirler. Bitki katkı maddesine sahip olmadığı için doğal içeriklidir. Katkı maddesinin olmaması doğal tedavi tercih edenlerin dikkatini çekebilir. Zararları haricinde birbirinden farklı olarak yararlıyla gündeme gelir. Lezzetinin yanı sıra ağrıları azaltarak kişinin daha rahat hareket etmesini sağlar.

Burlumbuş otu nereden alınır?

Orta Toroslarda sıklıkla rastlanan bitki Karaman ilinde görülür. Yöre halkı senelerden bu yana otu çeşitli amaçlarda kullandığını ifade etmiştir. Dikkat ettikleri hususlardan biri ihtiyaçları kadar toplanmasıdır. Kişi ihtiyaç duyduğu miktarda toplamakta ve kalanını sevdikleriyle paylaşmaktadır. Meşhur hale geldiğinden dolayı çeşitli alanlardan satın almak mümkündür. Yöredeki halkın önemli geçim kaynaklarından biri bu ot olduğu için köylerdeki pazarlardan satın alınabilir.

Burlumbuş otu nasıl kullanılır?

Doğal içerikli merak edilen otun salatası, çorbası yapılabilir. Ispanak gibi yemeği yapılan ve çiğ olarak tüketilen bitki böreklerin içerisinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Faydalarının fazla olması kullanım alanını da arttırır. Ayrıca burlumbuş kullanımı ağrıları doğal olarak geçirebildiği için jel halinde üretimi gerçekleştirilmiştir. Burlumbuş Otu faydaları ve zararları hakkında resmi sitesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dilan Çiçek Deniz'den D Vitamini Pozu!
Dilan Çiçek Deniz'den D Vitamini Pozu!
Demet Akalın, Cengiz Semercioğlu'nu Topa Tuttu
Demet Akalın, Cengiz Semercioğlu'nu Topa Tuttu