Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_jurefbekgtcp1773bp7eu1tpu7, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Uyarı az önce geldi... Tüm sürücüleri ilgilendiriyor!

Uyarı az önce geldi... Tüm sürücüleri ilgilendiriyor!

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

Uyarı az önce geldi... Tüm sürücüleri ilgilendiriyor!
Uyarı az önce geldi... Tüm sürücüleri ilgilendiriyor! Editör

KGM'den yapılan açıklamada, karlı ve buzlu yolları kullanan  vatandaşlara uyarılarda bulunuldu. Karla mücadelenin tüm ülkelerde aynı yöntem ve tekniklerle yürütüldüğü  ifade edilen açıklamada, yollara trafik hacmi ve öncelik sıralamasına göre  müdahale edildiği, öncelikle trafik akışının sağlanmaya çalışıldığı belirtildi. Açıklamada, yolu genişletme ve tamamen temizleme çalışmalarının,  trafik akışı sağlandıktan sonra yapıldığına işaret edilerek, yağış anında veya  hemen sonrasında yolların tamamen siyah olmasının beklenmemesi gerektiği  vurgulandı.

Dünyanın hiçbir yerinde kış şartlarında yolların tamamen siyah  olmasına yönelik karla mücadele çalışması yapılmadığı,  yolun buzlu ve kaygan  olmasının hava koşullarından kaynaklanan doğal bir olay olduğu ifade edildi.

Ülke genelinde 67 bin kilometrede hizmet veren KGM gibi hizmet alanı  çok geniş kuruluşların ani hava değişimlerinden kaynaklanan buzlanmaya, aynı anda  ve her kesimde müdahale edebilmesinin her zaman mümkün olmadığına işaret  edilerek, yolda kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi durumunda, trafik güvenliği, kazaların önlenmesi, can ve mal güvenliği açısından yolların  geçici süreyle trafiğe kapatıldığı bildirildi.

"Kapatılan yola kesinlikle girilmemeli"

Kara yolu ekiplerinin bütün çabalarına rağmen şiddetli tipi, yolda  kalan araçlar gibi nedenlerle kara yolunun trafiğe açılmasının gecikebileceği  belirtilerek, "Kar ve tipinin yoğun olduğu koşullarda, yol kullanıcıları ve kara  yolu ekiplerinin can güvenliği açısından seyahatte ısrarcı olunmamalı ve  kapatılan yola kesinlikle girilmemelidir." ifadesi kullanıldı.

Yol sathına atılan tuzun, sıcaklık eksi 9 santigrat derecenin altına  düştüğünde kar ve buzla mücadele açısından yetersiz kaldığı vurgulanarak, daha düşük sıcaklıklarda fazla tuz kullanımının da yola zarardan başka bir etkisinin  bulunmadığı belirtildi. Kış koşullarında yapılan seyahatlerde, yol güzergahında bölgesel  olarak hava ve yol koşullarının hızlı değişkenlik gösterebileceği düşünülerek  tedbirli davranılması gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yolda kalan araçların çekilmesi, Karayolları Genel Müdürlüğünün  sorumluluğunda bulunmadığı gibi karla mücadele araçlarında araç çekme donanımı da  bulunmamaktadır. Ayrıca, bu araçlar çekme işini yapacak güç ve donanıma sahip  değildir. Bu nedenle araçların çekilmesi için ısrarcı olunmamalıdır."

Sürücülerin alması gereken önlemler

Kış şartlarına uygun olmayan araçlarla yola çıkılmaması gerektiğine  işaret edilen açıklamada, araçlara kış lastiği takılması ve emniyet kemerinin  ihmal edilmemesi istendi. Açıklamada, kışın seyahate çıkmadan önce güzergahtaki yol ve hava  durumuyla ilgili bilgi alınması gerektiği belirtilerek, "Araçta mutlaka zincir,  çekme halatı ve takoz bulundurulmalıdır. Olumsuz durumlar düşünülerek araçların  yakıtları dolu tutulmalı, yedek gıda ve kış koşullarına uygun kıyafetler  bulundurulmalıdır. Aşırı yağış alan bölgelerde ani heyelan ve çökme olaylarına  karşı dikkatli olunmalıdır." ifadesine yer verildi.

Karla mücadele araçlarının, tipi nedeniyle kapanan veya kayarak yolu  kapatan araçlara ulaşabilmeleri için sürücülerin özellikle sol şeridi boş  bırakmaları gerektiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kar ve buzla mücadele araçları görüldüğü zaman fazla yaklaşılmamalı  ve sollama yapılmamalıdır. Çünkü önünüzdeki yolda kar temizlenmemiş olabilir ve  yola serpilmekte olan tuz veya agrega aracınıza zarar verebilir. Özellikle  rampalarda tır olarak tabir edilen ağır vasıtaların kayarak yolu kapatmalarına  sıkça rastlanmaktadır. Bu durumu 'Kara yollarında karla değil, tırla mücadele  ediyoruz.' diye özetlemekteyiz."

Açıklamada, sürücülerin, kış koşullarında araçlarının hızını ve  yükünü, görüş, yol ve hava durumuna göre ayarlaması, araç takip mesafesini  artırması, trafik işaret ve işaretçilerine uyması, şerit ihlali yapmaması,  buzlanma olan kesimlerde çok daha tedbirli ve dikkatli olması, hava, yol, araç ve  psikolojik durumları dikkate alarak, yorgun ve uykusuz yola çıkmaması gerektiği  belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama