Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_d2foduircu3m6duvf5i81l9hb6, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Kiracılar dikkat ev sahipleri artık bunları yapamayacak

Kiracılar dikkat ev sahipleri artık bunları yapamayacak

Son dakika ekonomi haberleri

Kiracılar dikkat ev sahipleri artık bunları yapamayacak
Kiracılar dikkat ev sahipleri artık bunları yapamayacak Tuğba Civik

Milyonlarca kiracı ve ev sahibini ilgilendiren kanun değişikliği yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan torba yasa ile artık kira zam oranı TÜFE’ye göre belirlenecek. Böylece 2019’da kiracılara yapılacak zam oranı yüzde 16 olacak. Kira artışındaki değişiklik kiracılar için güzel bir gelişme oluştururken, ev sahipleri de evini satıp mevduat hesabı açmak istiyor. İşte yeni düzenleme ile gerçekleşecek değişiklikler…
23 milyon hanenin 6 milyonu kiracı. Kira ödemeleri, kontrat süresi dışında evden çıkma/çıkarılma, evdeki tadilatlar, depozito gibi nedenlerle kiracılar ile ev sahipleri arasında sorunlar yaşanabiliyor.

Son günlerde ev sahipleri ile kiracıların gündeminde kira artış bedelinin ÜFE yerine TÜFE üzerinden ödenmesi var. Bir de yüksek mevduat faizlerini gören ev sahiplerinin evlerini satıp, kiracıları evden çıkarma isteği... Böyle bir durumla karşılaşan kiracılar ne yapmalı? İşte detayları...

ARTIK TÜFE GEÇERL

Borçlar Kanunu’na göre, kira artışında son 12 aylık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) baz alınıyordu. Resmi Gazete’de de yayımlanan yeni düzenlemeye göre artık kira artışları, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre yapılacak. Son açıklanan ocak ayı enflasyonuna göre 12 aylık ortalama ÜFE yüzde 27.01, 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 16.33 olarak gerçekleşti. Bu da yaklaşık 10 puanlık bir azalış anlamına geliyor.

BU ORANI GEÇEMEZ

Bu oran, kira artışı için tavan. Kiracı ile mal sahibi eğer anlaşırlarsa sözleşmede bunun altında bir oran belirleyebilir. Ancak kesinlikle bu oranın da üzerinde bir kira artışı yapılamaz. Bu tarihten itibaren yapılacak sözleşmelerde kira artışı, TÜFE üzerinden uygulanacak. Eğer kiracı, kendi isteğine göre bir bedel belirleyip mal sahibine ödeme yaparsa mal sahibinin aradaki farkı icra dairesi kanalıyla talep etme hakkı var.

FAİZ GETİRİSİ İSTEĞİ

Son dönemde yüksek mevduat faizleri ev sahiplerinin de iştahını kabartıyor. Kira gelirini az bulan ev sahipleri, evlerini satıp mevduat getirisi elde etmek istiyor. Bu durumda da kiracıya kontratı bulunmasına rağmen çok baskısı yapıyor ya da yeni ev sahibiyle baş başa bırakıyorlar. Böyle bir durumda kiracının hakkı nedir? Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz’a sorduk.

SÜRE DOLMADAN ÇIKARAMAZ

Ali Güvenç kiraz’ın verdiği bilgilere göre; kontrat süresi dolmadan kiracının tahliye edilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Kiracının tahliyesinin kira sözleşmesi süresi dolmadan olabilmesi için mal sahibinin haklı nedenleri olmak zorunda.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama