Hayranlarına kötü haber! Ünlü isim hayatını kaybetti

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

Hayranlarına kötü haber! Ünlü isim hayatını kaybetti
Hayranlarına kötü haber! Ünlü isim hayatını kaybetti

Ünlü ud virtüözü ve bestecisi Ahmet Sedat Öztoprak'ın torunu ve onun ismini taşıyordu. Türk operasına önemli katkıları olmuş sanatçımız ünlü bariton Sedat Öztoprak, yakalandığı hastalık nedeni ile hayata tutunamadı ve maalesef kaybettik.

Sanatçımız, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin müdürlüğünü ve sanat yönetmenliğini de yapmıştı. Yakın dostu Hakan Aysev de ölüm haberi ile yıkıldı. Öztoprak’ın ailesine, sevenlerine, Türk operasına ve sanat camiasına başsağlığı dilerim, mekânı cennet olsun inşallah.SEDAT ÖZTOPRAK KİMDİR?

İstanbul'da dünyaya gelen Sedat Öztoprak, konservatuvarda soprano Belkıs Aran'ın öğrencisi olarak şan eğitimine başladı. Mezuniyetinden hemen sonra İtalyan hükümetinin bursuyla İtalya'nın Siena kentindeki Chigiana Müzik Akademisi’nde master çalışmalarını Prof. Daniel Ferro ile gerçekleştirdi. Ferro'nun sanatçımızı New York 'a davet etmesine rağmen İstanbul'da Don Giovanni operasında Don Giovanni rolünü söylemek için yurda döndü. Türk operasında önemli bir yeri olan Robert Wagner ile de çalıştı ve çok sayıda opera seslendirdi.

1990 yılında, Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan ve dünyanın en önemli şan yarışmalarından biri olan 9. Uluslararası Belvedere-Viyana Şan Yarışmasında Radyo-Televizyon Büyük Ödülü’nü aldı. Yarışmada ayrıca kendi klasmanında en iyi Verdi yorumcusu ve birincilik, yarışmanın genel klasmanında ise 640 kişi arasından, ikincilik ödülü ve kendi gurubunda birincilik alarak Türk opera tarihinde bir ilke imza attı. Yarışmanın ardından Viyana, Bolzano, Baden kentlerinde konserler verdi, birçok radyo ve televizyon programına katıldı. 1991 yılında İtalya'nın Parma şehrinde Prof. Furlotti ile verdiği resitalin ardından İtalyan basınında ''Muhteşem Öztoprak'' başlıklı eleştirileriyle adından övgüyle bahsedildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?