Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_24he1e71dbot8sp9s1cuhjdeo4, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
Limit düşürüldü! 67 lira ve üzerinde ödeme yapanlar bu haber sizi ilgilendiriyor...

Limit düşürüldü! 67 lira ve üzerinde ödeme yapanlar bu haber sizi ilgilendiriyor...

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

Limit düşürüldü! 67 lira ve üzerinde ödeme yapanlar bu haber sizi ilgilendiriyor...
Limit düşürüldü! 67 lira ve üzerinde ödeme yapanlar bu haber sizi ilgilendiriyor... Editör

Elektrikte yıllık 2 bin kilovatsaat olan serbest tüketici limiti 2019 için bin 600 kilovatsaate düşürüldü. Düzenleme ile serbest tüketici niteliğine kavuşan 4 milyon 968 bin 344 elektrik abonesi, elektrik şirketleriyle özel sözleşme yaparak avantajlı fiyattan elektrik alabilecek. Sözleşmede dikkat edilecek hususlar hangileri? Elektrikte indirim avantajlarından nasıl yararlanılacak? İndirim oranında neye dikkat edilecek? Tüketicinin cayma hakkı ne zaman sona erecek?

Limit düşürüldü

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, EPDK’nın yılbaşında yaptığı düzenleme ile, aylık elektrik faturası yaklaşık 67 lira ve üzerinde olan aboneler, yılbaşından itibaren serbest tüketici haklarından yararlanabilecek. Serbest tüketici limitinin 2 bin kilovatsaatten bin 600 kilovatsaate düşürülmesiyle birlikte ilave olarak 4 milyon 968 bin 344 abone serbest tüketici niteliğine kavuştu. Türkiye genelinde yıllık tüketimi bin 600 kilovatsaatten fazla tüketimi olan abone sayısı, toplam 19 milyon 501 bin 400 oldu.  

SIK SORULAN SORULARA YANITLAR

1 - İndirim avantajlarından nasıl yararlanılacak?

Serbest tüketicilere, üretim ve tedarik lisansı sahibi şirketler elektrik satışı yapabiliyor. Serbest tüketici, tedarikçisini serbestçe belirleyerek imzaladığı ikili anlaşma ile elektrik enerjisi satın alabiliyor. Burada fiyatlama, tüketici ile satıcı arasındaki anlaşmaya bağlı olarak limitleme olmadan gerçekleşiyor. Tüketiciler, böylece çeşitli indirim ve avantajlardan yararlanabiliyor.

2 - Tüketici şirketini nasıl seçecek?

Serbest tüketici olabilecek tüketim değerlerini karşılayan aboneler, EPDK’nın internet sitesinde de bulunan listeden lisanslı şirketleri görebiliyor. Mevcut perakende şirkete form doldurarak veren abone, burasıyla bağlantısını kesiyor. Elektriği kesilmeden, şartlarını beğendiği tedarikçiye geçen abone karşılıklı bir sözleşme imzalıyor. 

3 - İndirim oranında neye dikkat edilecek?

Düzenlemeye göre, indirim için serbest tüketici olan abonenin, yapacağı anlaşmayı iyi okuması gerekiyor. Önerilen indirim oranının; enerji bedeli üzerinden mi, enerji ve dağıtım bedeli üzerinden mi yoksa enerji, dağıtım, fon, pay ve vergiler toplamı üzerinden mi olacağı büyük önem taşıyor. 

4 - Tüketicinin cayma hakkı var mı?

Serbest tüketici, 1 yıldan kısa süreli anlaşmalardan ise 14 gün içinde cayılabiliyor. Serbest tüketici olabilmek için çok zaman dilimli ölçüm yapabilen elektronik sayaçlar şart. Akıllı sayaçlara geçmek için elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulunuluyor. Elektronik sayaçlara ödenecek ücret ise, mevcut mekanik sayacın yaşına göre değişiklik gösteriyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama