Kredi Yapılandırma Hakkında

Bazı durumlarda bireyler, bazı durumlarda işletmelerin daha öncesinden belirlemiş oldukları ödeme planları yolunda gitmemeye başlayabilir ve bireyler bu aksaklıktan dolayı ilerleyen dönemlerde zarar görebilirler.

Kredi Yapılandırma Hakkında
Kredi Yapılandırma Hakkında Editör
Advert

Bazı durumlarda bireyler, bazı durumlarda işletmelerin daha öncesinden belirlemiş oldukları ödeme planları yolunda gitmemeye başlayabilir ve bireyler bu aksaklıktan dolayı ilerleyen dönemlerde zarar görebilirler. Herkesin karşı karşıya kalabilecek olduğu bu durumlar karşısında başvurulabilecek bazı çözüm önerileri bulunmaktadır. Bu çözüm önerilerinin başında kredi yapılandırma işlemleri gelmektedir. 

Kredi yapılandırma işlemleri, bireylerin ödeyemedikleri kredi borçlarını başka bir kredi kullanarak kapatma işlemine verilen bir isimdir. Eski tarihli kullanılan kredinin vadelerinin geri ödemesinde zorlanan bireyler, yapılandırma kredileri ile daha uzun vade oranları ile daha uygun vade tutarlarından geri ödemede zorlanmayacak oldukları kredileri kullanabilmektedirler. Yapılandırma kredisi kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bireylerin borç ödeme güçleri ile orantılı bir şekilde yapılandırma kredisi kullanmaları olacaktır. Ödeme güçlerini aşan vadelerde yapılandırma kredisi kullanmak hem anlamsız hem de daha fazla masraf oluşturan bir işlem olacaktır. 

Yapılandırma Kredisi Kullanımı 

Daha öncesinden kullanılan ve sözleşmesi imzalanan kredilerin ödeme planları ne yazık ki değiştirilememektedir. Bu şartlar altında zor durumda kalan bireyler, yapılandırma kredisi kullanarak yeni ve katlanabilecek oldukları yeni ödeme planlarına kavuşurlar. Piyasa faiz oranlarının sabit olduğu dönemlerde kullanılacak olan yapılandırma kredilerinde bireylerin borçlu oldukları bankadan yapılandırma kredisi kullanmaları pek mümkün olmayacaktır. Başka bir bankadan kullanılacak olan yapılandırma kredisi ile ödenemeyen borçlar kapatılabilecektir.

Fakat faiz oranlarının artış gösterdiği dönemlerde kullanılacak olan yapılandırma kredilerinde bireylerin borçlu oldukları banka her türlü işlemde daha karlı çıkacak olduğu için buralara yapılacak olan başvurular kabul edilebilecektir. Yapılandırma kredisi kullanırken de yeni bir kredi kullanırken yapılan Pazar araştırması; kullandırılan vadeler ve uygulanan faiz oranları gibi değişkenlerin iyi şeklide analiz edilmesi gerekmektedir. 

Yapılandırma Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yapılandırma kredisi kullanmak demek, yeni bir kredi kullanarak eski kredinin kapatılması ve bu yeni kredinin ödenmesine başlanması anlamına gelmektedir. Yani, yeni bir kredi kullanırken karşı karşıya kalınan tüm gider kalemleri ile yapılandırma kredisi kullanımı sırasında da karşılaşılmaktadır. Dosya masrafı, kredi kullandırma ücreti gibi çeşitli masraf kalemlerine ilave olarak, yapılandırma kredisinin kullanıldığı dönemde geçerli olan faiz oranları yeni kredide baz alınacak olan faiz oranları olacaktır. Yani eski kredinin kapatılmasında kullanılan yapılandırma kredilerinde daha yüksek faiz oranlarından kredi kullanmak mümkün olabilmektedir. 

Yapılandırma kredisinin kullanılması sırasında uygulanacak olan masraflar, faiz oranları gibi giderlere ek olarak, krediye uygulanacak olan vade sayısına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Vade sayısının yüksek olması, geri ödemelerin düzenli ve kolay bir şekilde yerine getirilmesi gibi görülebilecektir fakat vade sayısının arttığı her ayda bankaya ödenecek olan faiz tutarında da belirli bir oranda artış meydana gelecektir. Bu nedenle yapılandırma kredisi kullanacak olan bireylerin düzenli gelirleri, ödeyebilecek oldukları vade tutarı gibi değişkenleri verimli şekilde analiz etmeleri ve daha sonra yapılandırma kredilerinden faydalanmaları en iyi yol olacaktır. 
Kaynak : KrediSefi.com

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dilan Çiçek Deniz'den D Vitamini Pozu!
Dilan Çiçek Deniz'den D Vitamini Pozu!
Demet Akalın, Cengiz Semercioğlu'nu Topa Tuttu
Demet Akalın, Cengiz Semercioğlu'nu Topa Tuttu