Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_a5sv8iios6umh35k76aa2tcab5, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /var/www/vhosts/haberplus.net/httpdocs/index.php on line 9
İstanbul'un 6 ilçesindeki seçimle ilgili flaş karar

İstanbul'un 6 ilçesindeki seçimle ilgili flaş karar

Haberin Ayrıntıları...

İstanbul'un 6 ilçesindeki seçimle ilgili flaş karar
İstanbul'un 6 ilçesindeki seçimle ilgili flaş karar Editör

Kurulun kararında, AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı Dilaver Sargın'ın  Beylikdüzü İlçe Seçim Kurullarına başvurarak, oy sayım ve döküm işlemleriyle  sandık sonuç tutanaklarının yeniden düzenlenmesi, geçersiz oyların yeniden  sayılması, tutanaktaki hataların düzeltilmesi ve İBB Başkanlığına ait oy  pusulalarının tümünün sayılarak birleştirme tutanaklarının buna göre  düzeltilmesine karar verilmesi yönünde itirazda bulunduğu hatırlatıldı.

Bu itirazların, Beylikdüzü İlçe Seçim Kurullarınca reddedildiği, bunun  üzerine İstanbul İl Seçim Kuruluna başvurulduğu bilgisi verilen kararda, bu  itirazlarla ilgili kararın, İstanbul genelinde aynı sebebe dayanan itirazlar  hakkında, farklı uygulama ve sonuçlar doğmaması gözetilerek verildiği ifade  edildi.
 
Taleplerin kısmen kabul edildiği, sandık sonuç tutanaklarına hatalı  giriş yapıldığı iddialarına ilişkin, ilçe seçim kurulları tarafından resen  düzeltmeler yapıldığı ve maddi hataların düzeltilmesi için her zaman işlem  yapılabileceği aktarılan kararda, Beylikdüzü İlçe Seçim Kurulunun bu yöndeki ret  kararının kaldırılması talebinin reddine karar verildiği bildirildi.
 
Tüm oyların yeniden sayılması talebinin de gerekçesi ve delili  olmadığı gerekçesiyle reddine hükmedilen kurul kararında, geçersiz oylar yönünde  ise "çoğun içinde az vardır" kuralı uyarınca 298 sayılı yasanın 105. maddesinin  2. fıkrasındaki, "geçersiz sayılan oy pusulası sayısı ve geçersizlik sebebi  işlenmek zorundadır" hükmüne göre, bu hususların sonuç tutanaklarına hiç  yazılmadığı gerekçesiyle geçersiz oyların yeniden sayılmasına, Beylikdüzü İlçe  Seçim Kurulları kararlarının bu yönden kaldırılmasına karar verildi.

''Geçersiz oyların tespitinin mümkün olmadığı anlaşılırsa tüm oylar  yeniden sayılacak"

Kararda, "Ancak seçim torbasının açılmasından sonra geçersiz oylar  ayrı şekilde bağlanıp mühürlenmediği ve diğer oylarla karıştırıldığı veya ilgili  tutanaktaki geçersiz oy sayısının tutanakta yazılandan eksik ya da fazla olması  ve bu şekilde geçersiz oyların tespitinin mümkün olmadığının anlaşılması  durumunda, o sandıkta Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ilişkin tüm oyların  yeniden sayılarak sandık sonuç tutanağının yeniden düzenlenmesi gerektiğine,  YSK'nın 3 Nisan 2019 tarihli kararı, 3. maddesi uyarınca yeniden yapılan sayımla  ortaya çıkan sonucun tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması  gerektiğine oy birliğiyle karar verildi." denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
‘Karımla beraber olurken gördüm’ Bursa’daki vahşetin kan donduran gerçekleri ortaya çıktı!
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama
Kurtlar Vadisi Pusu Ne Zaman Başlayacak? Kaos Beklenen Açıklama